PARTNER PORTALU
  • BGK

60 mln zł na Centrum Radioterapii w Przemyślu

  • PAP    8 marca 2013 - 13:33
60 mln zł na Centrum Radioterapii w Przemyślu

Nowoczesne Centrum Radioterapii Amethyst ma powstać w Przemyślu do jesieni 2014 roku. Będzie to trzeci ośrodek radioterapii w regionie. Koszt inwestycji wyniesie 60 mln złotych.
Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu podpisał w piątek umowę o współpracy w tej sprawie ze spółką Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP).

Umowa obejmuje m.in. budowę Centrum Radioterapii, hospitalizację pacjentów, którzy będą leczeni w Centrum, oraz prowadzenie przez szpital badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Pomoc w ośrodku ma być świadczona w oparciu o kontrakt z NFZ.

„Dzięki budowie Centrum Radioterapii nasz szpital stanie się pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym, tzn. będzie gwarantował diagnostykę i pełne onkologiczne leczenie skojarzone" - powiedział dyrektor szpitala w Przemyślu Janusz Hamryszczak.

Podkreślił, że według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Radioterapeutów i Onkologów, leczenie skojarzone z radioterapią powinno otrzymać co najmniej 70 proc. pacjentów z nowo rozpoznaną chorobą nowotworową.

W Centrum Radioterapii znajdzie się nowoczesny zakład radioterapii, brachyterapii i poradnia radiologiczna. Ośrodek powstanie na powierzchni dwóch tys. metrów kwadratowych.

Zostanie wyposażony w dwa nowoczesne akceleratory i specjalistyczny sprzęt, który umożliwi świadczenie procedur radioterapeutycznych, m.in. technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT.

Budowa Centrum Radioterapii ruszy jesienią br. Pierwsi pacjenci trafią do ośrodka w trzecim kwartale 2014 roku. Będzie to trzeci ośrodek radioterapii na Podkarpaciu; obecnie w regionie działają tego typu ośrodki w Rzeszowie i Brzozowie.

Prezes RTCP Barbara Werchowiecka-Rusinek poinformowała, że ośrodek w Przemyślu będzie drugą tego typu inwestycją w kraju realizowaną przez RTCP; trwa budowa Centrum Radioterapii przy Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera w Krakowie.

„Chcemy, aby były one modelowym przykładem współpracy publicznego szpitala i niepublicznej inwestycji. Wyposażymy je w najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt na świecie, wprowadzimy międzynarodowe standardy obsługi pacjentów i procedur medycznych" - podkreśliła.

Rozmowy między przemyskim szpitalem a RTCP trwały od ubiegłego roku. W czerwcu 2012 roku sejmik Województwa Podkarpackiego wyraził zgodę na dzierżawę działki, na której RTCP wybuduje Centrum Radioterapii.

RTCP jest spółką celową powołaną do realizacji inwestycji w Krakowie i Przemyślu. Jej właścicielem jest holding medyczny RTC, który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Niemczech.

RTC powstało w 2010 roku na fali rozwoju nowoczesnej radioterapii. W latach 2000 - 2006 pod marką INCP utworzyło w Polsce 9 niepublicznych stacji dializ. W 2006 roku zostały one odsprzedane grupie Fresenius, światowemu potentatowi w branży nefrologicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: