PARTNER PORTALU
  • BGK

600 kobiet w ciąży po programie in vitro

  • PAP    30 grudnia 2013 - 08:08
600 kobiet w ciąży po programie in vitro

Ponad osiem tysięcy par zgłosiło się do rządowego programu in vitro w ciągu pierwszego pół roku jego funkcjonowania. Obecnie 647 par oczekuje potomstwa - poinformował PAP rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk.
Z danych ministerstwa zdrowia na koniec grudnia wynika, że do programu zarejestrowało się 8095 par, z tego przed kwalifikacją do programu są 2332 pary, a zakwalifikowanych zostało 5566 par. Zdyskwalifikowano 110 par, a 74 pary zrezygnowały. Obecnie w trakcie procedury są 4523 pary.

Jak poinformował Bąk, w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego w ramach programu in vitro obecnie 647 par oczekuje dziecka lub dzieci, ponieważ spośród potwierdzonych klinicznie ciąż, 41 - to ciąże wielopłodowe.

Czytaj też: Miasto dopłaci nie tylko do in vitro

Z rządowego programu refundacji in vitro, który rozpoczął się 1 lipca, ma skorzystać w ciągu trzech lat ok. 15 tys. par. Aby w nim uczestniczyć, nie trzeba być małżeństwem. Mogą z niego skorzystać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu.

Do programu kwalifikowane są kobiety do 40. roku życia. Wykluczane są kobiety, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Nie przewidziano także dawstwa komórek jajowych lub plemników od innych osób.

W ramach programu finansowane mogą być maksymalnie trzy próby zapłodnienia in vitro dla jednej pary. Jeden cykl zapłodnienia został wyceniony przez resort zdrowia na maksymalnie 7,5 tys. zł. Nie są jednak refundowane leki stosowane w procedurze in vitro. Program dopuszcza jednorazowe zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych oraz przeniesienie do macicy jednego zarodka.

Program realizuje na terenie całej Polski 26 klinik, które spełniły kryteria wyznaczone w konkursie przez ministerstwo zdrowia. Zadaniem klinik uczestniczących w programie jest zapewnienie kompleksowego dostępu do świadczeń związanych z in vitro. Chodzi m.in. o wszystkie procedury dotyczące przygotowania do pobrania gamet męskich i żeńskich, tworzenie, przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa zarodków oraz transfer utworzonych zarodków do macicy.

Dane klinik są umieszczone w elektronicznym rejestrze. Są w nim także dane kobiet poddawanych in vitro. Chodzi m.in. o datę zgłoszenia i zakwalifikowania do programu refundacyjnego, informację o niepłodności, liczbie i rodzaju wykonanych badań, liczbie i jakości pobranych gamet, liczbie utworzonych, przeniesionych i przechowywanych zarodków. W rejestrze są też informacje o powikłaniach związanych ze sztucznym zapłodnieniem oraz dane o liczbie uzyskanych ciąż, ich przebiegu, a w przyszłości znajdą się dane nt. urodzenia dziecka i jego stanu zdrowia.

Koszty programu od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r. to w sumie blisko 250 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • chrzescijanin, 2013-12-30 12:20:14

    INVITRO...WRESZCIE POLSKA SIE OBUDZILA..GRATULUJE RODZINOM OCZEKUJACYM DZIECKA TYM SPOSOBEM.CHCE POWIEDZIEC TYM RODZICOM ZE U MOICH ZNAJOMYCH URODZILA SIE DZIEWCZYNKA 18 MIES:TEMU..CUDOWNE DZIECKO ZDROWE SLICZNE I PODOBNE DO OJCA JAK 2 KROPLE WODY.TERAZ ZNOW TA RODZINA ZDECYDOWALA SIE NA DRUGIE D...ZIECKO I ZONA ZASZLA W CIAZE TYM SAMYM SPOSOBEM BO INACZEJ NIE BYLABY NIGDY W CIAZY..TERAZ BEDZIE CHLOPCZYK I SA NAJSZCZESLIWSZYMI RODZICAMI NA SWIECIE...NIE SLUCHAJCIE BZDUR KTORE MOWIA KSIEZA ZE TO GRZECH..MATKA KTORA DECYDUJE SIE NA TO MA ZASLUGE U PANA BOGA ..GRZECHEM JEST ABORCJA CZY POZOSTAWIENIE MALUSZKA W KOSZU CZY GDZIE INDZIEJ.ALE NAJGORSZYM GRZECHEM JEST PEDOFILIA WSROD KSIEZY...JESZCZE RAZ Z CALEGO SERCA GRATULUJE TYM RODZICOM OCZEKUJACYM SWOJEGO DZIECKA POPRZEZ INVITRO......  rozwiń