PARTNER PORTALU
  • BGK

80 proc. finansuje WOŚP

  • Rynek Zdrowia    8 stycznia 2011 - 13:31
80 proc. finansuje WOŚP

9 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz dziewiętnasty poruszy serca Polaków. Problem w tym, że WOŚP w zakupach sprzętu ratującego życie dzieci wyręcza organy założycielskie szpitali.
– To nie jest normalna sytuacja. Zakupu sprzętu powinien dokonywać organ założycielski szpitala. Paradoksalnie, najgorsza sytuacja (jeżeli chodzi o neonatologię) jest na oddziałach o najwyższym, III stopniu referencyjności, gdzie trafiają najtrudniejsze przypadki – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Jak wyjaśnia konsultant, organami założycielskimi szpitali, w których działają oddziały o III stopniu referencyjności, są najczęściej uczelnie medyczne, resort zdrowia, ale też i samorządy wojewódzkie.

– Z tymi ostatnimi bywa różnie: wszystko zależy od zamożności regionu. Jeśli chodzi o uczelnie medyczne i resort zdrowia, to akurat te instytucje nie mają zwykle pieniędzy na zakup sprzętu – wyjaśnia prof. Helwich.

Bez finansowego wsparcia Orkiestry sytuacja oddziałów neonatologicznych byłaby znacznie gorsza. Prof. Helwich uważa, że mogłaby ona ulec poprawie dzięki ścisłej współpracy pomiędzy resortem zdrowia, konsultantami i Orkiestrą.

– Brakuje spójności działań przy rozdziale sprzętu. WOŚP korzysta z opinii swoich doradców. Oczywiście ma do tego prawo: zebrała pieniądze. Jednak gdyby kwestia podziału sprzętu pomiędzy placówki była rozważana przy udziale konsultantów i resortu zdrowia, wzrosłaby prawdopodobnie szansa na większą efektywność działań fundacji – zaznacza prof. Helwich.

9 styczna Orkiestra gra już po raz drugi na rzecz dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. W ciągu 9 lat, czyli od czasu, gdy zebrała pieniądze na aparaturę dla tej grupy małych pacjentów, organy założycielskie szpitali nie wyposażyły oddziałów w odpowiednią liczbę nowych urządzeń, a te zakupione przez fundację zdążyły się zużyć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • masaccio, 2011-01-09 03:26:03

    gdyby orkiestra nie grała to MZ i NFZ zapewniło by nam powrót do średniowiecza
  • czarno-brązowy, 2011-01-08 17:29:40

    A impreza wciąż trwa i trwa ! Lubimy imprezowanie,prawda?