PARTNER PORTALU
  • BGK

9,7 mln zł będzie kosztować modernizacja szpitala w Hajnówce

  • PAP/rs    17 listopada 2017 - 14:41
9,7 mln zł będzie kosztować modernizacja szpitala w Hajnówce
Dyrektor szpitala w Hajnówce Grzegorz Tomaszuk powiedział, że wszystkie inwestycje przyczynią się do lepszego i skuteczniejszego leczenia pacjentów. (Fot. PTWP/Szymon Jankowski)

Szpital przebuduje blok operacyjny, na oddziale intensywnej terapii zamiast czterech będzie pięć łóżek, przybędzie wyposażenie, np. kardiomonitory, aparat RTG, USG, aparat do terapii nerkozastępczej.
• Ponad 9,7 mln zł będzie kosztowała modernizacja szpitala powiatowego w Hajnówce.

• Powstanie nowoczesny blok operacyjny, szpital kupi także sprzęt na potrzeby operacji laparoskopowych i na oddział rehabilitacji.

• 6,5 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

Dyrektor szpitala Grzegorz Tomaszuk powiedział, że wszystkie inwestycje przyczynią się do lepszego i skuteczniejszego leczenia pacjentów.

Szpital w Hajnówce rocznie wykonuje ok. trzech tysięcy różnych operacji, specjalizuje się m.in. w operacjach laparoskopowych, przeprowadza też ponad trzysta operacji wszczepienia endoprotez stawu biodrowego i kolanowego. Na blok operacyjny trafi też sprzęt potrzebny do operacji bariatrycznych (np. zmniejszania żołądka). Dyrektor Tomaszuk poinformował, że dotychczas w hajnowskim szpitalu przeprowadzono ok. siedmiuset operacji bariatrycznych. Szpital wzbogaci się o specjalny stół chirurgiczny dostosowany do pacjentów o dużej wadze.

Dyrektor Grzegorz Tomaszuk powiedział, że dotychczas w szpitalu przebudowano oprócz bloku operacyjnego i intensywnej terapii wszystkie oddziały, te ostatnie czekały, bo koszty tych modernizacji są największe. Dodał, że szpital mógł skorzystać z dotacji z UE, bo nie ma zobowiązań finansowych ani kredytów, mógł postarać się o wkład własny.

W styczniu 2017 r. szpital ogłosi przetargi. Inwestycje mają być realizowane od kwietnia 2018 r. do marca 2019 r.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd województwa wspiera również inwestycje w służbie zdrowia. Dodał, że ochrona zdrowia jest ważnym elementem w strategii rozwoju województwa podlaskiego, bo jest wiele chorób, które wiążą się także z pracą zawodową osób dorosłych czy trybem życia (wymienił choroby układu krążenia czy choroby nowotworowe), a społeczeństwo starzeje się, dlatego wspierane są różne projekty związane z tymi problemami.

Marszałek przypomniał, że w RPO na wsparcie zdrowia jest ponad 150 mln zł. Dotychczas dotacje dostały - oprócz Hajnówki - szpitale wojewódzkie w Białymstoku i Suwałkach.

Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk poinformował, że w grudniu będą ogłoszone kolejne konkursy na dotacje z RPO związane z ochroną zdrowia. Będą dedykowane pediatrii, ginekologii i położnictwu. W lutym 2018. będzie kolejny konkurs na inwestycje w szpitalach. Przypomniał, że dzięki środkom z RPO realizowanych jest też pięć dużych programów profilaktyki zdrowia w województwie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.