PARTNER PORTALU
  • BGK

Ambulans wodny posłuży wypoczywającym

  • PAP    17 czerwca 2011 - 18:50
Ambulans wodny posłuży wypoczywającym

Plażujący w Ustce, Rowach i Poddąbiu (Pomorskie) mogą liczyć na szybką pomoc medyczną w nagłych wypadkach dzięki uruchomionej karetce wodnej.
Budowa i wyposażenie ambulansu było możliwe dzięki finansowemu wsparciu z funduszy Unii Europejskiej. Według Mariusza Żukowskiego, dyrektora Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku (oceń prezydenta), które eksploatuje wodny ambulans, jest to jedna z najlepiej wyposażonych pływających karetek w Polsce.

Burmistrz Ustki Jan Olech powiedział podczas piątkowej uroczystości uruchomienia karetki, że dzięki niej podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa odpoczywających nad morzem oraz skrócony czas dotarcia do osób potrzebujących pomocy.

Czytaj też: Plaża w Kołobrzegu już bez niewypałów

Wodny ambulans kosztował 1,35 mln zł. Połowa tej kwoty pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 300 tys. zł. wyłożyły samorządy powiatu słupskiego, miasto Ustka i gmina wiejska Ustka. 438 tys. zł dała Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku.

Karetka waży 4 tony, ma 10 m długości, 3,10 m szerokości, zanurzenie to 60 cm, dzięki dieslowskiemu silnikowi o mocy 170 KW osiąga prędkość do 30 węzłów, ma również dwa pędniki strugowodne umożliwiające precyzyjne manewrowanie i podpłynięcie niemal na samą plażę. Karetka może pływać w pasie 40 mil morskich od portu schronienia, którym jest Ustka. Od brzegu może oddalać się na odległość 6 mil morskich. Łódź można eksploatować przy sile wiatru dochodzącej maksymalnie do 5 stopni w skali Beauforta i stanie morza 3.

W skład wyposażenia medycznego wchodzą m.in. nosze pływające i nosze główne z podwoziem, respirator transportowy, defibrylator przenośny, zestaw tlenowy, płachta do przenoszenia pacjenta, zestaw do unieruchamiania złamań i zestaw do unieruchamiania górnego odcinka szyjnego kręgosłupa.

Karetka może jednorazowo zabrać na pokład 6 osób. Faktycznie będzie ją obsługiwał czteroosobowy zespół ratowników medycznych. Załoga ambulansu będzie do 15 września br. pełniła dyżury w godzinach od 8 do 20. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.