PARTNER PORTALU
  • BGK

Aneksowanie zamiast kontraktowania

  • Rynek Zdrowia    1 lipca 2014 - 07:13
Aneksowanie zamiast kontraktowania

Nie dłużej niż do 30 czerwca 2016 r. zawieszone zostaną nowe konkursy na świadczenia opieki zdrowotnej; będzie tylko aneksowanie dotychczasowych umów. Chce tego Ministerstwo Zdrowia, które tłumaczy, że zamierza wprowadzić nowe zasady kontraktowania, zatem rozpisywanie konkursów na świadczenia na dotychczasowych zasadach nie miałoby sensu.
- Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza przepis umożliwiający wydłużenie obowiązywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych w poszczególnych zakresach, jednak na okres nie dłuższy niż do 30 czerwca 2016 r. - wyjaśnia Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Dodaje, że do tego dnia mają być wprowadzone pierwsze mapy potrzeb zdrowotnych, dlatego trzeba odpowiednio przygotować postępowania w oparciu o nowe zasady.

Rzecznik zaznacza, że projekt ustawy (posłowie zajęli się jego rozpatrzeniem we wtorek, 24 czerwca - red.) pozostawia dyrektorom oddziałów wojewódzkich NFZ możliwość wyłączenia z wydłużenia umów w części dotyczącej leczenia onkologicznego w zakresie leczenia szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. - Ma to na celu jak najszybsze zapewnienie kompleksowej opieki na każdym etapie choroby nowotworowej - wyjaśnia rzecznik, nawiązując do zapowiedzi ministra Bartosza Arłukowicza na temat priorytetowego i bezlimitowego potraktowania onkologii.

Czemu służy aneksowanie?

Tymczasem w mediach pojawiły się krytyczne opinie, że rząd znów chce, żeby wszystkie dotychczasowe umowy z NFZ na świadczenia medyczne zostały aneksowane. Drugi rok z rzędu placówki będą pozbawione możliwości walki o pieniądze ze składki zdrowotnej. To zła wiadomość dla prywatnych inwestorów - oceniono.

Przypomnijmy, co legło u podstaw zawieszenia konkursów. Chodziło o projekt MZ dotyczący map potrzeb zdrowotnych. Jego istota sprowadza się do tego, żeby na podstawie danych z wcześniej podpisywanych kontraktów oraz informacji o rozmieszczeniu placówek określić, w jakim kierunku w najbliższych latach rozwijać i zmieniać kontraktowanie w danym regionie.

Zmiany w planowaniu polityki zdrowotnej mają polegać na zagwarantowaniu dostępności do świadczeń w oparciu o sporządzane raz na pięć lat regionalne mapy potrzeb zdrowotnych. Mają je opracowywać wojewodowie przy udziale wojewódzkich rad ds. potrzeb zdrowotnych, na podstawie projektów przekazanych im przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Na podstawie map regionalnych stworzona będzie także mapa ogólnopolska.

W długiej perspektywie

Znaczenie map potrzeb zdrowotnych należy ocenić w kontekście kolejnej propozycji MZ - wydłużenia okresów, na jakie świadczeniodawcy będą podpisywać umowy z NFZ. W przypadku POZ umowy będą bezterminowe, szpitale będą zawierały je na 10 lat, a specjaliści - na 5 lat.

Tak długa perspektywa czasowa stawia inwestorów i właścicieli placówek w zupełnie nowej sytuacji. Daje podstawy do strategicznego planowania, umożliwia zaciąganie wielomilionowych kredytów inwestycyjnych.
Do tej pory banki podchodziły do szpitali „jak do jeża". Trzyletni czy nawet pięcioletni kontrakt z NFZ nie dawał gwarancji spłat, które należałoby rozpisać na kilkanaście lat. Zabezpieczenie w postaci dziesięcioletniego kontraktu zmieni pozycję przetargową szpitala wobec banku.

Nie ulega jednak wątpliwości, że placówki, które nie chcą czekać na długoletnie umowy i już teraz chcą się rozwijać, będą zablokowane aneksowaniem - nie dostaną większych pieniędzy, które mogłyby uzyskać w ramach negocjacji.

- Będzie to kolejny rok bez rozpisywania konkursów - wskazuje Stanisław Woźniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. - Korzystamy z kosmetycznych korekt ze strony NFZ dotyczących np. nieco lepszego finansowania SOR. Chcemy się rozwijać, a dostajemy kroplówkę.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.