Apelacja szpitala i NFZ bezterminowo odroczona

Sąd Apelacyjny w Białymstoku bezterminowo odroczył w czwartek rozprawę apelacyjną w procesie cywilnym, jaki podlaskiemu NFZ wytoczył szpital w Grajewie.
Apelacja szpitala i NFZ bezterminowo odroczona

Szpital domaga się zapłaty 1,4 mln zł za świadczenia medyczne wykonane w 2009 roku ponad limit.

Czytaj też: Apelacja ws. sporu szpitala i NFZ o zapłatę za nadwykonania

Grajewski szpital jest jedynym w Podlaskiem, który domaga się pieniędzy od NFZ na drodze sądowej. Inne szpitale zawarły z funduszem ugody. Otrzymały około 20-30 proc. dochodzonych kwot za 2009 rok.

Sąd pierwszej instancji przyznał szpitalowi w Grajewie w lutym 350 tys. zł, uznając jego roszczenia za częściowo zasadne. Apelację w sprawie składały i szpital, i NFZ. Szpital nie zgadzał się z wysokością zasądzonej mu kwoty; uważa, że jest zaniżona. NFZ natomiast podnosi, że w jego ocenie nie ma podstawy prawnej uzasadniającej wypłatę zasądzonej kwoty.

Sąd poprosił w czwartek szpital w Grajewie o dostarczenie w ciągu trzech tygodni wyciągu ze sprawozdań za usługi medyczne, za które domaga się pieniędzy.

Strony przedstawiają bowiem sądowi odmienne stanowiska w sprawie tego, jak i czy w dokumentacji były oznaczane przez szpital świadczenia, za które w pierwszej kolejności ponad limit powinien zapłacić NFZ. Strony spierają się o rozróżnienie określeń takich jak np. tryb nagły, świadczenia ratujące życie i zdrowie.

Spierają się też, czy w sprawozdawczości są na to odpowiednie rubryki, czy też nie i czy szpital miał obowiązek oznaczania danych procedur.

Sąd przesłuchał w czwartek dyrektora grajewskiego szpitala Grzegorza Dembskiego oraz dyrektora podlaskiego NFZ Jacka Roledera.

NFZ zarzuca szpitalowi w Grajewie, że nie oznaczył odpowiednio w bieżącej sprawozdawczości tych świadczeń jako ratujących życie w warunkach nagłych, szpital odpowiada, że były oznaczone w historiach chorób pacjentów lub wynikały z kodów chorób. Dyrektor Dembski przyniósł w czwartek do sądu 360 historii chorób pacjentów na dowód, że świadczenia były oznaczone.

Dyrektor NFZ mówił, że to wewnętrzna dokumentacja szpitala, a nie sprawozdawczość, jaką posługuje się wobec NFZ.

Za 2010 rok NFZ wypłacił wszystkim szpitalom w regionie – grajewskiemu także – łącznie 17,5 mln zł. Placówki dostały średnio 43 proc. wartości nadwykonań. Szpitale wykonały świadczenia ponad umowy na kwotę 42,5 mln zł. Było to dwukrotnie mniej niż w 2009 roku. Za 2009 rok szpitale chciały za nadwykonania 85 mln zł, dostały 31,8 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE