PARTNER PORTALU
  • BGK

Apelacja szpitala i NFZ bezterminowo odroczona

  • PAP    8 września 2011 - 15:20
Apelacja szpitala i NFZ bezterminowo odroczona

Sąd Apelacyjny w Białymstoku bezterminowo odroczył w czwartek rozprawę apelacyjną w procesie cywilnym, jaki podlaskiemu NFZ wytoczył szpital w Grajewie.
Szpital domaga się zapłaty 1,4 mln zł za świadczenia medyczne wykonane w 2009 roku ponad limit.

Czytaj też: Apelacja ws. sporu szpitala i NFZ o zapłatę za nadwykonania

Grajewski szpital jest jedynym w Podlaskiem, który domaga się pieniędzy od NFZ na drodze sądowej. Inne szpitale zawarły z funduszem ugody. Otrzymały około 20-30 proc. dochodzonych kwot za 2009 rok.

Sąd pierwszej instancji przyznał szpitalowi w Grajewie w lutym 350 tys. zł, uznając jego roszczenia za częściowo zasadne. Apelację w sprawie składały i szpital, i NFZ. Szpital nie zgadzał się z wysokością zasądzonej mu kwoty; uważa, że jest zaniżona. NFZ natomiast podnosi, że w jego ocenie nie ma podstawy prawnej uzasadniającej wypłatę zasądzonej kwoty.

Sąd poprosił w czwartek szpital w Grajewie o dostarczenie w ciągu trzech tygodni wyciągu ze sprawozdań za usługi medyczne, za które domaga się pieniędzy.

Strony przedstawiają bowiem sądowi odmienne stanowiska w sprawie tego, jak i czy w dokumentacji były oznaczane przez szpital świadczenia, za które w pierwszej kolejności ponad limit powinien zapłacić NFZ. Strony spierają się o rozróżnienie określeń takich jak np. tryb nagły, świadczenia ratujące życie i zdrowie.

Spierają się też, czy w sprawozdawczości są na to odpowiednie rubryki, czy też nie i czy szpital miał obowiązek oznaczania danych procedur.

Sąd przesłuchał w czwartek dyrektora grajewskiego szpitala Grzegorza Dembskiego oraz dyrektora podlaskiego NFZ Jacka Roledera.

NFZ zarzuca szpitalowi w Grajewie, że nie oznaczył odpowiednio w bieżącej sprawozdawczości tych świadczeń jako ratujących życie w warunkach nagłych, szpital odpowiada, że były oznaczone w historiach chorób pacjentów lub wynikały z kodów chorób. Dyrektor Dembski przyniósł w czwartek do sądu 360 historii chorób pacjentów na dowód, że świadczenia były oznaczone.

Dyrektor NFZ mówił, że to wewnętrzna dokumentacja szpitala, a nie sprawozdawczość, jaką posługuje się wobec NFZ.

Za 2010 rok NFZ wypłacił wszystkim szpitalom w regionie – grajewskiemu także – łącznie 17,5 mln zł. Placówki dostały średnio 43 proc. wartości nadwykonań. Szpitale wykonały świadczenia ponad umowy na kwotę 42,5 mln zł. Było to dwukrotnie mniej niż w 2009 roku. Za 2009 rok szpitale chciały za nadwykonania 85 mln zł, dostały 31,8 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.