PARTNER PORTALU
  • BGK

Badania profilaktyczne Romów

  • PAP    3 października 2010 - 12:00

Akcja badań profilaktycznych adresowana do społeczności romskiej w województwie kujawsko-pomorskim w niedzielę rozpoczęła się w Toruniu, a za dwa tygodnie będzie kontynuowana w Bydgoszczy. Na realizację projektu samorząd województwa przeznaczył 45,5 tys. zł.
"Program profilaktyczny dla ludności romskiej jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju, a jedynym w pełni finansowanym i koordynowanym przez samorząd województwa. Jego istota sprowadza się do działań edukacyjnych oraz badań kontrolnych przeprowadzanych wśród dzieci i dorosłych. Osoby z wykrytymi nieprawidłowościami będą kierowane do poradni specjalistycznych" - poinformowała rzeczniczka kujawsko-pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska. 

Przewidziano możliwość zbadania poziomu cukru i tkanki tłuszczowej w organizmie, zamierzenia ciśnienia tętniczego, wykonana EKG i
Przeprowadzenie akcji powierzono Wojewódzkiej Przychodni Sportowo Lekarskiej i Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. Na miejsce badań wyznaczono toruńskiej Centrum Lekarskie w Toruniu i bydgoskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

W woj. kujawsko-pomorskim mieszka ponad 600 Romów. Osoby te - jak podaje urząd marszałkowski - znajdują się przeważnie w bardzo trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej. Romowie w większym stopniu, niż ogół społeczeństwa polskiego, zapadają na cały szereg chorób. Częstsze są wśród nich przypadki cukrzycy, chorób układu krążenia i układu oddechowego oraz wirusowego zapalenia wątroby typu B. Wielu Romów nie korzysta z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Wszystko to wpływa na niższą od ogółu obywateli polskich średnią długość życia Romów. Wdrożenie programu ma przyczynić się do zmiany tej sytuacji. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.