PARTNER PORTALU
  • BGK

Bajkowy kącik w krośnieńskiej lecznicy

  • krosnocity.pl    24 września 2012 - 10:55
Bajkowy kącik w krośnieńskiej lecznicy

W krośnieńskim szpitalu otwarto „Bajkowy kącik” dla dzieci z wadami mowy i słuchu. Inicjatorem jest Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w ramach współpracy z Fundacją Orange.
Świetlica powstała w celu zwiększenia komfortu małych pacjentów oczekujących na zajęcia terapę terapeutyczne, czy też na postawienie diagnozy, przygotowano miejsce na pierwszym piętrze w szpitalu, w sąsiedztwie poradni specjalistycznych. Pomieszczenie zostało pomalowane w bajkowe motywy oraz wyposażone w specjalne mebelki, zabawki i książeczki dla dzieci.

W polskich szpitalach dzięki zaangażowaniu wolontariuszy powstało już kilkadziesiąt podobnych inicjatyw.

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu zostało założone w 1992 roku w Krośnie przez grupę rodziców dzieci z wadą słuchu. Większość podopiecznych ma dysfunkcję słuchu, z których część posiada wady sprzężone. Pozostałe dzieci z innymi zaburzeniami językowymi takimi jak: autyzm, afazja, dyslalia, alalia, zespół Downa. Najmłodszy podopieczny ma w tej chwili 4 miesiące, a najstarszy jest już dorosły.

Od 10 lat Stowarzyszenie ściśle współpracuje ze Szpitalem w Krośnie. W tym czasie udało się zrealizować wspólnie wiele cennych inicjatyw takich jak: wyposażenie Poradni Surdologopedycznej zajmującej się terapią dzieci, szkolenie pracowników, 18 wyjazdowych turnusów rehabilitacyjnych, remont i wyposażenie w pomoce terapeutyczne Dziennego Ośrodka Rehabilitacji Osób z Wadą Słuchu, spotkania mikołajowe dla dzieci itp.

Od 2006 podjęto owocną współpracę z Fundacją Orange, która finansuje rehabilitację domową dzieci z wadą słuchu, szkolenie terapeutów. W ramach tej współpracy udało się zrealizować remont korytarza i stworzyć,,Bajkowy kącik" - poczekalnię dla pacjentów ośrodka diagnostyczno - rehabilitacyjnego.

Wspólne działania podejmowane na przestrzeni lat przez pracowników szpitala, Stowarzyszenia I Fundacji pozwoliły zapewnić pacjentom z wadą słuchu kompleksową terapię, której efekty widoczne są, na co dzień. W Ośrodku powstał program terapii, „60 kroków", który jako wzorcowy realizowany jest przez terapeutów w całej Polsce. Pacjenci rehabilitowani w krośnieńskim ośrodku z powodzeniem podejmują edukację w szkołach ogólnodostępnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.