PARTNER PORTALU
  • BGK

Bartosz Arłukowicz: Szpitale będą zamykane w efekcie ustawy o sieci placówek

  • PAP/EM    15 lutego 2017 - 16:32
Bartosz Arłukowicz: Szpitale będą zamykane w efekcie ustawy o sieci placówek
Bartosz Arłukowicz (fot. facebook.com/bartosz.arlukowicz)

• Szpitale, wskutek projektu ustawy o sieci placówek, będą zamykane - ocenił w Katowicach Bartosz Arłukowicz (PO).
• Powtórzył, że w kraju straci finansowanie lub będzie tym zagrożonych 200-300 szpitali. Jak ocenił, że na Śląsku grozi to m.in. 10 placówkom marszałkowskim.
Rząd miał się zająć projektem ustawy o sieci szpitali we wtorek (14 lutego), jednak ze względu na pobyt premier Beaty Szydło w lecznicy Wojskowego Instytutu Medycznego propozycja ma zostać rozpatrzona za tydzień. Plany przygotowane przez resort zdrowia omawiał natomiast tego dnia gabinet cieni PO. Podczas środowego briefingu parlamentarzystów Platformy w Katowicach Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia w rządzie PO i rzecznik jej gabinetu cieni, zdiagnozował, że województwo śląskie to region "najbardziej zagrożony likwidacją szpitali".

"Minister (zdrowia Konstanty) Radziwiłł postanowił zmienić całkowicie system funkcjonowania szpitali w Polsce i właściwie chyba tylko on jedyny w Polsce wie, które szpitale w sieci będą, a których w sieci nie będzie" - przekonywał Arłukowicz. Jak wyliczał, w woj. śląskim działa ok. 30 szpitali marszałkowskich, czyli takich, które są jednostkami organizacyjnymi województwa lub samorząd jest właścicielem udziałów spółek tworzących te placówki. I z tych 30 placówek - według posła PO - "blisko 10 jest realnie zagrożonych tym, że może mieć kłopoty z siecią szpitali, a co dalej idzie - z finansowaniem publicznym i z funkcjonowaniem dla pacjentów".

Mówiąc o następstwach ewentualnego wejścia w życie ustawy o sieci szpitali Arłukowicz zaznaczył, że "po pierwsze szpitale będą zamykane". "Mówił o tym już minister (zdrowia w poprzednim rządzie PiS Zbigniew ) Religa. Tylko Religa tym różnił się od Radziwiłła, że Religa był odważny i kiedy robił sieć szpitali powiedział, że ok. 200 z nich będzie zamkniętych" - wskazał poseł.

"Dzisiaj minister zdrowia był milszy, schował się przed mediami i właściwie trudno tu uzyskać jakąkolwiek odpowiedź. Z naszych analiz wynika, że w Polsce straci finansowanie, bądź będzie zagrożonych utratą finansowania, ok. 200-300 szpitali" - zastrzegł polityk PO.

W tym kontekście gratulował posłowi PiS, byłemu prezesowi NFZ Andrzejowi Sośnierzowi "merytorycznej odwagi w dyskusji z błędnymi decyzjami ich ministra". Jak relacjonował Arłukowicz, Sośnierz "powiedział wprost, że ustawa o sieci szpitali nadaje się do śmieci; tę ustawę trzeba po prostu wyrzucić, bo ona jest szkodliwa i wraca nas do systemu PRL-owskiego".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.