PARTNER PORTALU
  • BGK

Beata Szydło o nadchodzących zmianach w opiece zdrowotnej

  • Parlamentarny.pl    18 listopada 2015 - 19:52
Beata Szydło o nadchodzących zmianach w opiece zdrowotnej
Szydło: Pacjent nie może być pozycją w bilansie (fot. flickr.com, licencja: Attribution-ShareAlike 2.0 Generic)

- Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk; nie ma innego sposobu niż powrót do jej finansowania budżetowego - powiedziała w środę w expose premier Beata Szydło. Podkreśliła, że trzeba wyraźnie oddzielić prywatną i publiczną służbę zdrowia.
Premier Szydło uważa, że dotychczasowy model organizacji i finansowania służby zdrowia nie sprawdził się. "Prowadził do daleko idącej ekonomizacji służby zdrowia, do zmiany funkcji lekarza. Należy wrócić do programu śp. pana profesora Zbigniewa Religi. Pacjent nie może być pozycją w bilansie, lekarz księgowym, a szpital przedsiębiorstwem. Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk" - podkreśliła.

Powiedziała, że nie ma innego sposobu, niż powrót do finansowania budżetowego wraz z właściwymi dla niego rygorami.

Publiczna, a prywatna służba zdrowia

Dodała, że jej rząd nie jest przeciwny powstawaniu prywatnych ośrodków służby zdrowia, tworzonych z własnych środków i utrzymywanych ze środków, które przeznaczają na ochronę zdrowia obywatele. "Jest to w skali kraju znaczna suma. Ale podkreślam, że tę sferę trzeba wyraźnie oddzielić od publicznej służby zdrowia" - powiedziała premier.

Oceniła, że częściowa prywatyzacja ratownictwa medycznego nie przyniosła dobrych rezultatów. "Jest potrzebna państwowa służba tego typu zbudowana na podobnych podstawach, co inne służące obronie obywateli służby państwowe" - dodała.

Cały artykuł na Parlamentarny.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.