PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą dwa centra powiadamiania ratunkowego

  • PAP    25 marca 2011 - 17:39
Będą dwa centra powiadamiania ratunkowego

W regionie kujawsko-pomorskim będą działać dwa centra powiadamiania ratunkowego koordynujące m.in. działania karetek pogotowia. Utworzenie niezależnych placówek, w Bydgoszczy i Toruniu, zażegnało spór obu miast o lokalizację centrum.
W ramach reformy działania służb ratunkowych, w każdym województwie powinno docelowo powstać jedno centrum powiadamiania, gdzie trafiałyby sygnały przekazywane na telefoniczne numery alarmowe. Początkowo zakładano, że centrum takie powstanie w Bydgoszczy - takiego zdania był poprzedni wojewoda Rafał Bruski.

Gdy został on prezydentem Bydgoszczy wojewodą została Ewa Mes. Najpierw planowała rozdzielenie zadań centrum - w Bydgoszczy działałoby Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a jego komórka koordynująca pomoc medyczną w Toruniu.

- Wojewoda podjęła ostatecznie decyzję, że w województwie kujawsko-pomorskim będą docelowo funkcjonowały dwa centra powiadamiania ratunkowego, odpowiednio w Bydgoszczy i Toruniu. Przy każdym będzie funkcjonował zintegrowany z nimi moduł dyspozytorni ratownictwa medycznego - poinformował w piątek Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody.

Według niego taki kształt systemu powiadamiania nie pociągnie za sobą dodatkowych kosztów ani modyfikacji planów technicznych, w stosunku do tych, które do tej pory zrealizowano. "W Bydgoszczy powstanie wojewódzkie centrum powiadamiania ratunkowego wraz z dyspozytornią ratownictwa medycznego, co oznacza rozszerzenie funkcji i zadań w stosunku do koncepcji zakładającej funkcjonowanie tylko części operatorskiej centrum. Kierowane tu będą wszystkie telefony alarmowe (112, 997, 998, 999) z terenu byłego województwa bydgoskiego oraz koordynowane karetki pogotowia ratunkowego na tym obszarze" - dodał rzecznik.

Identyczne zadania i kompetencje będzie miało toruńskie centrum, obsługujące obszar byłych województw toruńskiego i włocławskiego. Decyzja wojewody zażegnała narastający od kilku tygodni konflikt pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem o lokalizację centrum powiadamiania ratunkowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.