PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą szkolenia dla dyspozytorów pogotowia

  • PAP    6 marca 2013 - 13:24
Będą szkolenia dla dyspozytorów pogotowia

Szkolenia dla dyspozytorów pogotowia oraz opracowanie algorytmu przyjmowania przez nich zgłoszeń – zapowiedziano w środę na konferencji podsumowującej 21. Finał WOŚP. Był na niej obecny minister zdrowia.
Jak powiedział szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak, grupa złożona z przedstawicieli resortu zdrowia i WOŚP w ciągu sześciu tygodni przygotuje cykl szkoleń dla dyspozytorów pogotowia. Dodał, że zostałyby one przeprowadzone w maju.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że potrzebna jest korekta systemu nocnej i świątecznej pomocy medycznej, z której trzeba wyodrębnić opiekę nad małymi pacjentami. „Taką prośbę już skierowałem do NFZ" - powiedział.

Dodał, że trzeba też zwiększyć dostęp do pediatrów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Systemowe zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej dotyczące najmłodszych pacjentów minister zdrowia zapowiedział już w poniedziałek po spotkaniu z konsultantami ds. pediatrii, medycyny ratowniczej i medycyny rodzinnej.

Arłukowicz spotkał się z konsultantami w związku ze śmiercią 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Hania, 2013-03-06 15:17:56

    Nie bardzo rozumiem obecną sytuację. Przeciez każdy z obszarów działania systemu ochrony zdrowia ma swoje zadania do wykonania. Pracuje z systemem 31 lat, zmiany w międzyczasie były radykalne, ale nie było sytuacji aby organizacja pozarządowa musiała intereniować w działanie systemu w 38 milionowym ...kraju! To niebywałe. Mam wrażenie, że gdyby każdy z wykonawców działan systemowych rzetelnie wywiązywał się ze swoich obowiązków, nie dochodziłoby do takich dramatów. Naprawdę czasami odnoszę wrażenie, że NFZ nie chce widziec jak są wydawane publiczne środki. Myślałam już o podjeciu pracy w dziale kontroli świadczeniodawców bo wydaje mi się, że wiedziałabym gdzie szukać "bubli"- to oczywiście jest żart. Mam nieodparte udczucie, że nie chcemy widziec i dajemy też przyzwolenie na marnotrawienie pieniędzy. czas najwyższy Panie Ministrze solidnie- bez opierania się o pana Owsiaka( bo pana dyskredytuje!)- dopiąć system elktroniczny ewidencjonowania zasobów, które finansuje NFZ. Dotyczy to równiez liczby zatrudnionych lekarzy i innych pracowników w placówkach medycznych. Mam propozycję aby skonczyć z fikcją. Może też zacznijcie zmniejszac liczbe pacjentów przypadajacych na 1 lekarza POZ- nie można czekac na wizytę w POZ 3-4 dni- to skandal! Rzomawiajac z ludżmi z branży i nie tylko dochdzimy do wniosku, że w naszym kraju aby przezyc nalezy skończyc chociaż krótki kurs medycyny- lekarze leczą tylko objawy, rzadko zadając sobie trud postawienia diagnozy. W zwiazku z tym rodzice sami leczą dzieci, lecza się sami ,a do lekarza ida wtedy kiedy jest wolne miejsce, albo po południu za 100zł. Pozdrawiam i naprawdę życze zdrowia!  rozwiń