Będą zmiany w sposobie przyznawania rezydentur

• Resort zdrowia pracuje nad nowymi zasadami przyznawania rezydentur – poinformował w środę wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.
• Chcielibyśmy, by były powiązane z mapami potrzeb zdrowotnych – powiedział.
Będą zmiany w sposobie przyznawania rezydentur
Wynagrodzenie rezydenta to obecnie 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok (fot.pixabay.com)

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania, które zadał Mirosław Suchoń (N), dotyczące m.in. warunków pracy pracowników ochrony zdrowia.

"Opracowywane są nowe zasady przyznawania rezydentur. Chcielibyśmy, aby były one rzeczywiście powiązane z mapami potrzeb zdrowotnych, żeby rezydenci trafiali tam, gdzie są potrzebni, co jest bardzo trudne, bo wiadomo, że lekarze wybierają atrakcyjne zawody, a te które są potrzebne nie zawsze są aktualnie atrakcyjne" - powiedział Warczyński.

Lekarze rezydenci

Lekarze rezydenci to osoby, które po sześciu latach studiów i roku stażu rozpoczęły szkolenie specjalistyczne trwające ok. 5-6 lat. Jest ich w Polsce obecnie ok. 16 tys. lekarzy.

Wśród ponad 70 specjalizacji najpopularniejsze są choroby wewnętrzne i pediatria, a następnie anestezjologia i intensywna terapia. Wśród chętnie wybieranych są także np. ortopedia i traumatologia narządu ruchu, kardiologia, położnictwo i ginekologia, medycyna rodzinna, radiologia i diagnostyka obrazowa oraz chirurgia ogólna.

Bardzo niewielu rezydentów odbywa szkolenie z ginekologii onkologicznej, otorynolaryngologii dziecięcej, epidemiologii, medycyny paliatywnej, toksykologii klinicznej i angiologii.

Do wybierania tych dziedzin, w których brakuje specjalistów, młodych lekarzy mają zachęcać wyższe wynagrodzenie. Jeśli rezydent wybiera bowiem którąś z dziedzin priorytetowych, których wykaz określony jest rozporządzeniem ministra zdrowia, może liczyć na nieco lepsze zarobki niż jego koledzy na innych specjalizacjach.

Wynagrodzenie rezydenta 

Wynagrodzenie rezydenta to obecnie "70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok". Wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego w pierwszych dwóch latach rezydentury wynosi 3170 zł, po dwóch latach rezydentury - 3458 zł, zaś w dziedzinach określonych jako priorytetowe - odpowiednio - 3602 zł oraz 3890 zł (są to kwoty brutto).

W roku ubiegłym na rezydentury wydatkowano kwotę 616,3 mln zł, w tym będzie to kwota 816 mln zł, zaś w 2017 r. - 849 mln zł.

Od dłuższego czasu rezydenci domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy; zapowiadają też udział w planowanej na 24 września w Warszawie manifestacji zawodów medycznych.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE