PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie centrum terapii i rewiatalizacja zamku

  • PAP    18 listopada 2011 - 17:09
Będzie centrum terapii i rewiatalizacja zamku

W piątek uroczyście rozpoczęto budowę nowego Centrum Terapii Nerwic w Mosznej. Nowoczesny obiekt przejmie pacjentów do tej pory leczących się w zamku w Mosznej. Sam zamek zostanie wyremontowany i przeznaczony na centrum hotelowo-kongresowe.
Koszt budowy nowego Centrum to 20,5 mln zł. Obiekt powstanie w parku otaczającym zamek w Mosznej i ma być gotowy w marcu 2013 roku.

"Rozpoczynamy realizację projektu budowy nowego centrum terapii nerwic, czyli szpitala, gdzie będzie realizowana ta funkcja, jaka dziś realizowana jest w zamku" - mówił podczas rozpoczęcia inwestycji marszałek Opolszczyzny Józef Sebesta (zobacz notowania marszałka/zabierz głos).

Marszałek zaznaczył, że obiekt będzie spełniał wszystkie standardy w dziedzinie ochrony zdrowia i szpitalnictwa, i będzie dużo tańszy w eksploatacji niż zamek. Nowy piętrowy budynek wybudowany na planie litery "U" będzie podzielony na cześć medyczną i noclegową, gdzie jednorazowo będzie mogło zamieszkać 130 pacjentów.

"To będzie obiekt na miarę XXI wieku, ogrzewany pompą ciepła i bardzo dobrze ocieplony. Atutem będzie też położenie - w zamkowym parku i w bliskości samego zamku" - powiedział dyrektor ds. inwestycji Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, Roman Mikołajczak.

Po zakończeniu budowy szpitala i przeniesieniu do niego działalności medycznej, rozpocznie się kompleksowe przebudowa i rewitalizacja malowniczego zamku, którego sława sięga daleko poza Opolszczyznę. Zamek w Mosznej bywa porównywany do słynnej rezydencji Ludwika Bawarskiego, niektórym przypomina nawet sylwetkę zamku z czołówki filmów Disneya. Zamek ma 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek.

"Po zwolnieniu z działalności szpitalnej tego pięknego pałacu będziemy mogli go przeznaczyć na takie cele, jakie powinny być w nim realizowane, czyli na centrum turystyczne i hotelowo-kongresowe, gdzie będą odbywać się duże imprezy, przyjęcia i wesela" - zapowiedział Sebesta.

Budowa piętrowego pawilonu dla pacjentów chcących podleczyć skołatane nerwy będzie kosztować 20,5 mln zł. Te pieniądze będą w całości pochodzić z budżetu województwa. Projekt przebudowy i adaptacji zamku do nowych celów jest dwukrotnie droższy - rewitalizacja ma kosztować ok. 43 mln zł. Prawie połowa tej sumy ma pochodzić z funduszy europejskich.

"Rewitalizacja jest projektem wpisanym na listę projektów kluczowych Unii Europejskiej. Liczymy też na to, że po przetargu ta kosztorysowa kwota 43 mln zł ulegnie znaczącej obniżce" - zaznaczył marszałek. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • leda, 2011-11-21 12:57:46

    kasa zwycięża. Gdyby zapytać tych chorych, gdzie woleliby się leczyć - w zamku, czy bezdusznym szpitalu, chyba odpowiedź byłaby na korzyść pieknego zamku z zakamarkami. Jak już zamek wyremontują, a potem sprzedadzą, nowy właściciel pewnie ogrodzi teren parku przynależnego do zamku a chorzy będa go s...obie oglądać zza płota...  rozwiń
  • Jatwo, 2011-11-18 22:34:23

    terapie terapiami, centa centami ale są choroby z których się wyleczyć nie da...