Będzie elektroniczny wykaz ubezpieczonych

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wyraził nadzieję, że elektroniczny rejestr ubezpieczenia pacjenta powstanie jak najszybciej.
Będzie elektroniczny wykaz ubezpieczonych

ZAKTUALIZOWANY. Dodał, że resort ma już gotowe zmiany ustawowe w tym zakresie.

Czytaj też: Jest porozumienie resortu zdrowia z lekarzami i aptekarzami


„Wprowadzenie w całym kraju sprawnie funkcjonującego systemu informatycznego to zadanie bardzo trudne, drogie i skomplikowane” – powiedział Arłukowicz w czwartek w radiowej Trójce.

„Jesteśmy w takim momencie, w którym takie zadanie musi stać się priorytetem (...). Zmiany ustawowe są przygotowane, są gotowe” – dodał.

Jak przekonywał, „prawdziwa informatyzacja w służbie zdrowia i komunikacja elektroniczna jest niezwykle ważna”. „Dostęp do centralnego wykazu ubezpieczonych jest lekarzom potrzebny po to, aby mieli dostęp do wiarygodnego źródła informacji o ubezpieczeniu pacjenta” – wyjaśnił. „Ustawy w tym zakresie mamy już przygotowane i w każdej chwili możemy zaczynać prace” – dodał.

Z kolei wiceminister zdrowia Jakub Szulc powiedział w czwartek w TVN24, że „kwestia noweli ustawy w tej materii nie jest sprawą jakąś dramatycznie skomplikowaną”. „Projekt przygotujemy i prześlemy do rządu” – powiedział. „Myślę, że jest to kwestia przyszłego tygodnia” – dodał. Jak powiedział, resort ma też już przygotowane zmiany dotyczące rozporządzenia w sprawie recept.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że do 20 stycznia ma być przygotowany zarys projektu zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych. Według Boniego pozwoli on uruchomić centralny wykaz ubezpieczonych do połowy roku.

Boni, który był w czwartek rano gościem TVN24, wyjaśnił, że chodzi o taki system, aby „wymiana informacji między NFZ a ZUS pozwoliła na aktualizowanie danych o tym, czy dana osoba jest ubezpieczona”. „Przede wszystkim trzeba spiąć dane między NFZ a ZUS” – dodał.

Jak wyjaśnił, chodzi o to, aby centralny wykaz ubezpieczonych „był dostępny poprzez portal we wszystkich jednostkach służby zdrowia w rejestracjach, tam gdzie lekarze prowadzą praktykę”.

„Wczoraj wieczorem spotkałem się z ministrem Szulcem i prezesem ZUS-u Derdziukiem i w ciągu najbliższego tygodnia dokonamy przeglądu tych projektów informatyzacyjnych związanych ze zdrowiem” – powiedział Boni.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przecież to śmieszne. Centralny Wykaz Ubezpieczonych istnieje od kilku lat, a jego operatorem jest NFZ. Jest on zasilany danymi z ZUS. Tyle, że nikt do niego nie ma dostępu nawet w celu odpytania "ma prawo/nie ma prawa". Nie mówiąc już o tym, że resortowi prawnicy od lat nie potrafią sami ...ustalić co to w sumie znaczy "mieć prawo do ubezpieczenia", bo figurowanie w CWU nie jest z tym tożsame. rozwiń

pk, 2012-01-05 18:52:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE