PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie elektroniczny wykaz ubezpieczonych

  • PAP    5 stycznia 2012 - 10:51
Będzie elektroniczny wykaz ubezpieczonych

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wyraził nadzieję, że elektroniczny rejestr ubezpieczenia pacjenta powstanie jak najszybciej.
ZAKTUALIZOWANY. Dodał, że resort ma już gotowe zmiany ustawowe w tym zakresie.

Czytaj też: Jest porozumienie resortu zdrowia z lekarzami i aptekarzami


„Wprowadzenie w całym kraju sprawnie funkcjonującego systemu informatycznego to zadanie bardzo trudne, drogie i skomplikowane” – powiedział Arłukowicz w czwartek w radiowej Trójce.

„Jesteśmy w takim momencie, w którym takie zadanie musi stać się priorytetem (...). Zmiany ustawowe są przygotowane, są gotowe” – dodał.

Jak przekonywał, „prawdziwa informatyzacja w służbie zdrowia i komunikacja elektroniczna jest niezwykle ważna”. „Dostęp do centralnego wykazu ubezpieczonych jest lekarzom potrzebny po to, aby mieli dostęp do wiarygodnego źródła informacji o ubezpieczeniu pacjenta” – wyjaśnił. „Ustawy w tym zakresie mamy już przygotowane i w każdej chwili możemy zaczynać prace” – dodał.

Z kolei wiceminister zdrowia Jakub Szulc powiedział w czwartek w TVN24, że „kwestia noweli ustawy w tej materii nie jest sprawą jakąś dramatycznie skomplikowaną”. „Projekt przygotujemy i prześlemy do rządu” – powiedział. „Myślę, że jest to kwestia przyszłego tygodnia” – dodał. Jak powiedział, resort ma też już przygotowane zmiany dotyczące rozporządzenia w sprawie recept.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że do 20 stycznia ma być przygotowany zarys projektu zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych. Według Boniego pozwoli on uruchomić centralny wykaz ubezpieczonych do połowy roku.

Boni, który był w czwartek rano gościem TVN24, wyjaśnił, że chodzi o taki system, aby „wymiana informacji między NFZ a ZUS pozwoliła na aktualizowanie danych o tym, czy dana osoba jest ubezpieczona”. „Przede wszystkim trzeba spiąć dane między NFZ a ZUS” – dodał.

Jak wyjaśnił, chodzi o to, aby centralny wykaz ubezpieczonych „był dostępny poprzez portal we wszystkich jednostkach służby zdrowia w rejestracjach, tam gdzie lekarze prowadzą praktykę”.

„Wczoraj wieczorem spotkałem się z ministrem Szulcem i prezesem ZUS-u Derdziukiem i w ciągu najbliższego tygodnia dokonamy przeglądu tych projektów informatyzacyjnych związanych ze zdrowiem” – powiedział Boni.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pk, 2012-01-05 18:52:49

    Przecież to śmieszne. Centralny Wykaz Ubezpieczonych istnieje od kilku lat, a jego operatorem jest NFZ. Jest on zasilany danymi z ZUS. Tyle, że nikt do niego nie ma dostępu nawet w celu odpytania "ma prawo/nie ma prawa". Nie mówiąc już o tym, że resortowi prawnicy od lat nie potrafią sami ...ustalić co to w sumie znaczy "mieć prawo do ubezpieczenia", bo figurowanie w CWU nie jest z tym tożsame.  rozwiń