PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie skarga na odwołania w konkursach

  • Rynek Zdrowia (Ryszard Rotaub)    1 października 2012 - 09:22
Będzie skarga na odwołania w konkursach

Odwołania w konkursach na usługi medyczne – kto tu powinien być „sędzią”?
Prawnicy Naczelnej Rady Lekarskiej przygotowują wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisu art.154 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Artykuł mówi, że świadczeniodawca niezadowolony z decyzji dyrektora oddziału NFZ w sprawie kontraktowania świadczeń ma prawo w ciągu 7 dni odwołać się do dyrektora oddziału NFZ.

Co roku, jesienią szpitale publiczne oraz prywatne stają do konkursów na wykonywanie świadczeń dla pacjentów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Za te usługi płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Nierzadko wyniki tej rywalizacji o pacjenta, a więc i o pieniądze, stają się źródłem protestów tych świadczeniodawców, którzy konkursu nie wygrywają.

Odwołanie od wyników konkursu trafia do tej samej instytucji, która go przeprowadza, czyli do NFZ. Szpitale i przychodnie od dawna wskazują, że taka procedura jest nieprawidłowa.

– Jesteśmy na etapie formułowania wniosku. Decyzja o jego wysłaniu do Trybunału zapadnie najwcześniej po kolejnym posiedzeniu NRL, które zaplanowane jest na 26 października – poinformowała nas Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.
Zaznaczyła, że Rada wyczerpała już wszystkie inne środki nacisku na władze.

Pozostała tylko skarga konstytucyjna

Sprawa kontrowersyjnego przepisu – oddającego w ręce dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ kwestię rozstrzygnięcia sporu, którego są stroną – od dawna wywołuje wśród oferentów startujących w konkursach i w samorządzie lekarskim zdziwienie oraz niepokój o bezstronność takiego postępowania.

W lutym tego roku Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy zobowiązał „Naczelną Radę Lekarską do niezwłocznego przedłożenia przedstawicielom władz państwowych, a w szczególności Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Zdrowia, postulatu niezwłocznego podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do zmian w przepisach art. 154”.

Podpowiadane władzom przez samorząd lekarski rozwiązanie miałaby polegać na ustanowieniu prezesa Urzędu Zamówień Publicznych organem odwoławczym od decyzji co do wyniku postępowania konkursowego.×
KOMENTARZE (1)

  • wraża, 2012-10-01 14:28:16

    jak wyglądają i wyglądały konkursy w NFZ poczytajcie sobie na stronie nomimos pl, a sami zobaczycie co się wyprawia w tej sprawie.