PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie zespół do diagnozy sytuacji w szpitalach

  • PAP    3 października 2011 - 13:14
Będzie zespół do diagnozy sytuacji w szpitalach

Decyzja o powołaniu zespołu została podjęta w poniedziałek w trakcie spotkania wojewody z lekarzami z regionu śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Spotkanie odbyło się na kilka dni przed planowaną manifestacją lekarzy zrzeszonych w śląskim OZZL. Decyzję o tym podjęto w minioną środę, na posiedzeniu zarządu. Poinformowano, że szpitale i poradnie zostaną oflagowane, a 5 października odbędzie się manifestacja. Powodem jest – jak poinformowano – „naruszanie praw pacjenta i dyskryminacja lekarzy”.

Czytaj też: Śląscy lekarze rozważą strajk generalny

W poniedziałek Zarząd Krajowy OZZL wyraził zaniepokojenie w sprawie działań antyzwiązkowych podejmowanych przez niektórych dyrektorów szpitali. W oświadczeniu przesłanym napisał, że „w niektórych regionach kraju, zwłaszcza na Śląsku, mają miejsce działania skierowane przeciwko OZZL”, które mają polegać na zwalnianiu z pracy działaczy objętych ochroną związkową.

W województwie śląskim miało mieć miejsce siedem takich przypadków. Zarząd Krajowy OZZL zapewnił, że będzie wspierał organizacje terenowe związku i poszczególnych działaczy związkowych. Zwrócił się też o poparcie do Europejskiej Federacji Związków Zawodowych Lekarzy Etatowych.

Przewodniczący śląskiego OZZL Maciej Niwiński powiedział, że lekarze przedstawili podczas spotkania wojewodzie swoje żale i pretensje kierowane do niektórych starostw, zarządu województwa, jak i „w pewnym zakresie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego”.

W trakcie spotkania poruszone zostały m.in. kwestie łamania praw pacjenta w zakresie dostępu do usług medycznych finansowanych ze środków publicznych, zwalnianych z pracy członków OZZL, a także problemy związane z przekształceniami szpitali oraz gospodarką majątkiem publicznym.

Niwiński tłumaczył, że pewne kwestie trzeba będzie rozwiązać na szczeblu centralnym. „W pierwszym rzędzie mam na myśli nadmierne oszczędności w ochronie zdrowia” – mówił przewodniczący śląskiego OZZL.

Obie strony spotkania poinformowały, że zostanie powołany zespół roboczy, który będzie kontynuował rozmowy z wojewodą śląskim oraz zajmie się diagnozą sytuacji w śląskich szpitalach. Członkowie związków zawodowych będą także uczestniczyli w pracach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk tłumaczył, że być może zajdzie potrzeba zorganizowania publicznej debaty na temat sytuacji w szpitalach.

„W kwestii dotyczącej dostępności do usług publicznych trzeba doprowadzić do spotkania organizacji zawodowych z organami założycielskimi szpitali” – powiedział wojewoda. Dodał, że na temat dostępności do usług medycznych będzie także rozmawiał z konsultantami wojewódzkimi reprezentującymi poszczególne dyscypliny i specjalizacje medyczne.

Marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz (zabierz głos/oceń marszałka) dodał, że od tej pory będą o wiele częstsze spotkania „w gronie organów założycielskich i związkowców”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Jubilat, 2011-10-03 14:37:32

    może być ekipa nawet najlepszych lekarzy ale jak im braknie sprzętu to nie są w stanie nic zrobić...