PARTNER PORTALU
 • BGK

Bez kar za wypisanie recepty

 • PAP    29 czerwca 2012 - 20:15
Bez kar za wypisanie recepty

W nowym wzorze umowy na wystawianie recept, przedstawionym lekarzom w piątek przez prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz, nie ma kar za niewłaściwe wypisanie recepty na leki refundowane.
Lekarze nie podjęli jeszcze decyzji o zawieszeniu zapowiadanego protestu. achciarz przez kilka godzin rozmawiała z Naczelną Radą Lekarską i Naczelną Radą Aptekarską o proponowanych zmianach w zarządzeniu w sprawie wzoru umów na wystawianie leków refundowanych. Lekarze chcą zmiany dotychczasowego wzoru umów, a jeśli to nie nastąpi, zapowiadają protest – mają nie określać refundacji na receptach.

Po rozmowach wiceprezes NRL Konstanty Radziwiłł powiedział, że nie ma decyzji o zawieszeniu protestu. „Zespół negocjacyjny Naczelnej Rady Lekarskiej, który brał udział w rozmowach z nową szefowa NFZ nie jest upoważniony, by taką decyzję podjąć” – wyjaśnił.

Jak powiedziała Pachciarz, kompromis z lekarzami polega m.in. na tym, że kary dla lekarzy za ewentualne wypisanie recepty refundowanej nieubezpieczonemu pacjentowi nie będą wymierzane do czasu wprowadzenia Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. Zaznaczyła, że sam obowiązek weryfikacji nadal będzie istniał.

Zasady odpowiedzialności lekarzy będą przewidywać – jak zaznaczyła – klarowny system kar. W ramach kompromisu Pachciarz zaproponowała „pewne obniżenie wysokości kary za poszczególne, ewentualne przewinienia”. Dodała, że choć środowisko lekarskie oczekiwałoby nieco liberalniejszych zapisów, to w tej chwili „nie ma takiego elementu, który ewidentnie (lekarzom) nie odpowiada”.

Prezes NFZ podkreśliła, że kwestia odpowiedzialności nie dotyczy dużej grupy lekarzy. „W ciągu ubiegłego roku zostało przeprowadzonych w sumie w całym kraju sto postępowań dotyczących lekarzy, którzy takie umowy wcześniejsze posiadali” – dodała.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • JEDYNAK, 2012-06-30 22:05:40

  SAME KOMPLIKACJE, ALE MOŻE SIE UDA JAKOS Z TEGO WYBRNAC PRAWDAZ?
 • SWAT, 2012-06-30 08:06:08

  Trudno to pojąć. Jak to właściwie będzie?
 • ~QBUS, 2012-06-30 07:34:54

  to jest dokładnie tak jak mówiłam 3wczoraj prawdaż?