PARTNER PORTALU
  • BGK

Bez przymusu przekształcania szpitali w spółki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 kwietnia 2011 - 06:07
Bez przymusu przekształcania szpitali w spółki

Nie będzie obowiązku przekształcenia publicznych szpitali w spółki prawa handlowego. Część jednak zmusi do tego sytuacja finansowa. Tylko te w dobrej nie będą musiały zmieniać formy prawnej.
1 lipca w życie wejdzie część przepisów uchwalonej przez Sejm ustawy o działalności leczniczej. Oznacza zmiany dla publicznych szpitali, ale także ich organów założycielskich, czyli głównie powiatów, marszałków i gmin – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przed nimi decyzja – przekształcamy placówkę w spółkę czy pozostawiamy w dotychczasowej formie. To efekt przepisów, jakie znalazły się w ustawie.

Czytaj też: W przekształcaniu szpitali mile widziana ustawowa precyzja

Zgodnie z nimi samorządy będą miały obowiązek pokrycia ujemnego wyniku finansowego swoich szpitali w ciągu trzech miesięcy od przyjęcia sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrachunkowy. Jeżeli tego nie zrobią, będą musiały w ciągu kolejnych 12 miesięcy przekształcić je w spółki.

Czytaj też: Szpitale muszą się zmienić

W praktyce oznacza to, że o pokryciu ujemnego wyniku swoich szpitali samorządy i akademie medyczne zdecydują dopiero w połowie 2013 r., czyli wtedy, kiedy będą przyjmować sprawozdanie finansowe placówek za 2012 r.

Czytaj też: Szpitale podadzą najtańszy lek

Te, których zakłady nie przynoszą strat, nie muszą zmieniać ich formy prawnej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.