PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpłatne badania wczesnego wykrywania cukrzycy

  • PAP    1 kwietnia 2011 - 15:02
Bezpłatne badania wczesnego wykrywania cukrzycy

Do końca listopada mieszkańcy regionu łódzkiego mogą korzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w ramach programu zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2.
Akcja finansowana jest przez samorząd województwa, a jej koszt to 110 tys. zł. Cukrzyca to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi.

Według ubiegłorocznych danych w Polsce żyje ok. 2,5 mln chorych na cukrzycę, z czego 750 tys. nie jest tego świadoma i nie leczy się. Eksperci przewidują, że w 2030 r. chorych na cukrzycę w kraju może być już 3,2 mln.

Szacuje się, że w województwie łódzkim choruje na cukrzycę blisko 100 tys. osób. Władze regionu liczą, że jak najwięcej osób skorzysta z bezpłatnych badań.

Uczestnicy programu będą mogli skorzystać z konsultacji w poradni diabetologicznej oraz wykonać badania laboratoryjne. Na bezpłatne badania zapisać się można w czterech placówkach podległych samorządowi województwa: Wojewódzkim Ośrodku Diabetologii i Chorób Metabolicznych WSS im. M. Pirogowa w Łodzi, Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie, SP ZOZ im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu.

Termin wizyty będzie uzależniony od kolejności zapisów.

Według ekspertów aż 90 proc. przypadków choroby stanowi cukrzyca typu 2, na którą narażone są przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, prowadzące siedzący tryb życia.

Cukrzyca typu 1 stanowi 10 proc. przypadków i przeważnie diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży. Zdaniem specjalistów każda osoba po 45. roku życia powinna mierzyć poziom glukozy we krwi przynajmniej raz na trzy lata, kiedy znacznie wzrasta ryzyko cukrzycy typu 2.

Osoby z grup ryzyka powinny mieć taki pomiar wykonywany raz w roku. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań tj. zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg czy utrata wzroku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.