PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciwko pneumokokom

  • PAP    17 września 2013 - 08:26
Bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciwko pneumokokom

Ruszył program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci pomiędzy 24. a 36. miesiącem życia mieszkających w Warszawie.
Szczepienia realizowane w blisko stu przychodniach na terenie stolicy potrwają do 6 grudnia lub wyczerpania puli. Jak poinformowała Magdalena Łań z wydziału prasowego stołecznego ratusza, program przewiduje zaszczepienie w 2013 r. 8 tys. 635 dzieci.

Program jest realizowany przez 46 podmiotów leczniczych w 95 przychodniach na terenie m.st. Warszawy. Wykaz przychodni znaleźć można na stronie internetowej urzędu miasta.

W Polsce NFZ nie refunduje szczepień przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci; nie ma tych szczepionek w powszechnym kalendarzu szczepień ochronnych. Jak pokazują badania, nosicielstwo bakterii Streptococcus pneumoniae występuje u 80 do 98 proc. dzieci od 6 miesiąca do 5 roku życia.

Zakażenia pneumokokami wywołują m.in. inwazyjną chorobę pneumokokową, która może mieć szczególnie ciężki przebieg u dzieci poniżej 5 roku życia. Szczepienia przeciwko pneumokokom są w Polsce zalecane, ale nie obowiązkowe, co oznacza, że nie są refundowane.

Koszt jednej dawki szczepienia to zależnie od preparatu ok. 200-300 zł. Obowiązkowymi (czyli bezpłatnymi) szczepieniami przeciw pneumokokom objęte są jedynie dzieci od 2. miesiąca życia do ukończenia 5. roku życia z grup wysokiego ryzyka, m.in. z różnymi chorobami przewlekłymi, po urazie lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego.

Refunduje się je również dzieciom od 2. miesiąca życia do ukończenia 1. roku, które urodziły się przed 37. tygodniem ciąży lub ważyły po urodzeniu mniej niż 2,5 kg. Program szczepień jest finansowany przez miasto Warszawa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.