PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezprawnie żądają kaucji od pacjentów

  • Przegląd prasy/Dziennik Bałtycki    22 września 2011 - 07:21
Bezprawnie żądają kaucji od pacjentów

Pobieranie przez medyczne placówki kaucji od pacjentów, którzy nie mają przy sobie dowodu ubezpieczenia zdrowotnego, jest bezprawne – uważa centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.
Praktykom tym postanowił się przyjrzeć rzecznik praw pacjenta – informuje „Dziennik Bałtycki”.

Apeluje do mieszkańców Pomorza o zgłaszanie takich przypadków. Większość pomorskich przychodni i szpitali pobiera od pacjentów kaucję w wysokości 50-60 zł. Śladem pomorskich szpitali poszły przychodnie Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku, a w regionie – podmioty zrzeszone w Pomorskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zdaniem ich szefów, restrykcje te wymusił NFZ, który zagroził, że za leczenie osób nieubezpieczonych nie będzie przychodniom płacił. Lekarzy obciąży kosztami leków refundowanych, na które wystawili im recepty, oraz wysokimi karami.

Jeżeli pacjent dostarczy dowód ubezpieczenia, nie tylko dostaje zwrot kaucji, ale również traci ważność dopisek „płatne” na skierowaniu na badania diagnostyczne.

Przez kilka lat funkcjonowała z NFZ specjalna „przeglądarka” z listami osób opłacających składkę. Przychodnie miały do niej dostęp, więc problemu nie było.

Z chwilą wejścia w życie ustawy o ochronie danych osobowych NFZ musiał jednak utajnić dane ubezpieczonych. Nie dał jednak „narzędzia” przychodniom, zaczęły więc kasować pacjentów – informuje „Dziennik Bałtycki”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • da da da, 2011-09-22 10:57:00

    to się w głowie nie mieści.
  • łupek, 2011-09-22 10:53:30

    Dzień świra !!