PARTNER PORTALU
  • BGK

Białe plamy w programach zdrowotnych

  • GK    15 października 2013 - 12:53
Białe plamy w programach zdrowotnych

Coraz wyraźniej rysują się różnice pomiędzy samorządami realizującymi programy zdrowotne. Jedynie 4.17 proc. jednostek samorządu terytorialnego zgłosiło w 2012 roku pozytywnie ocenione samorządowe programy zdrowotne.
Większość z nich znajduje się na terenie czterech województw: śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego oraz mazowieckiego. To ewidentny dowód na to, że urzędnicy, którzy chcieliby złożyć programy do zaopiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, potrzebują pomocy.

Dane AOTM wskazują, że zdecydowanym liderem wśród samorządów realizujących programy zdrowotne są duże miasta. Chociaż nakłady przeznaczone na ten cel w ich budżetach są coraz skromniejsze, podejmują się kontynuacji działań podjętych w przeszłości oraz proponują wiele nowych innowacyjnych rozwiązań. Ich śladem podążają samorządy wojewódzkie.

Mniej korzystnie wygląda sytuacja w powiatach i mniejszych ludnościowo gminach. Środki przeznaczane na programy zdrowotne w tej grupie są zazwyczaj symboliczne. Wiele z nich podejmuje współpracę z innymi podmiotami oraz wykazuje się dużą aktywnością w poszukiwaniu źródeł finansowania przedsięwzięć. Jednak nie zawsze skutkuje to przygotowaniem programów zdrowotnych.

Ogółem w 2012 roku złożono do zaopiniowania przez AOTM 260 samorządowych programów zdrowotnych. Większość z nich, bo aż 143, została przygotowana przez samorząd gminny, a kolejne 63 przez miasta na prawach powiatu. Stopień zróżnicowania terytorialnego podmiotów realizujących programy zdrowotne jednakże rośnie. Szczególnie niepokoi fakt, że na terenie wielu województw zainteresowanie realizacją programów zdrowotnych jest ciągle bardzo małe.

- Liczba osób, które są w stanie prawidłowo przygotować programy zdrowotne jest niewielka. Nie wynika to z braku kompetencji, lecz niewielkiego doświadczenia w rejonach, gdzie nie podejmuje się stale działań w tym zakresie - komentuje Marek Wójcik, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich.

W rezultacie programy zdrowotne realizują samorządy, które zajmują się tym stale. Brakuje narzędzi, które wsparłyby urzędników, którzy chcieliby rozpocząć takie działania.
 
Z pomocą przychodzą organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, którzy w uznaniu roli, którą pełnią samorządy w popularyzacji działań na rzecz profilaktyki grypy wśród pacjentów z grup ryzyka, wsparli powstanie i wydanie poradnika „Samorządowe programy zdrowotne. Jak je dobrze realizować".

Autorami tej publikacji są specjaliści i praktycy w tej dziedzinie. Jest on skierowany do osób, które przygotowują samorządowe programy zdrowotne oraz chcą uzyskać praktyczne informacje i rady od profesjonalistów. Kompleksowy materiał jest dostosowany do specyfiki pracy samorządu terytorialnego i zawiera porady prawne oraz organizacyjne dotyczące samorządowych programów zdrowotnych.

Materiał został przygotowany przez praktyków, zajmujących się od wielu lat prowadzeniem działań prozdrowotnych w samorządach terytorialnych. Poradnik w wersji elektronicznej jest udostępniony na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy www.opzg.pl.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: