PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok ma nowoczesny system monitoringu wcześniaków

  • PAP    28 grudnia 2011 - 20:17
Białystok ma nowoczesny system monitoringu wcześniaków

Dzięki nowoczesnemu systemowi monitorowania uruchomionemu w Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku jest możliwa lepsza opieka nad wcześniakami.
System uruchomiono na oddziale intensywnej opieki neonatologicznej. Jak mówił w środę dziennikarzom kierownik kliniki doc. Marek Szczepański, system jest nowoczesny i spełnia wszelkie oczekiwania lekarzy w tym zakresie.

Kompleksowy system składa się z dziewięciu terminali komputerowych podłączonych do bazy. Dotychczas pracownicy kliniki opiekujący się wcześniakami musieli korzystać z zapisów parametrów życiowych widocznych na rejestratorach urządzeń. Teraz istnieje możliwość przesyłania tych danych.

Kierownik kliniki podkreślał, że system oprócz tego, że udoskonala monitorowanie, daje także możliwość zbierania kompleksowych danych o pacjencie (np. dane laboratoryjne, dane z diagnostyki obrazowej, dane z apteki o lekach). Szczepański zaznaczył, że jest to ważne, ze względu na przygotowania do wejścia w życie - w lipcu 2014 roku - ustawy o informatyzacji w służbie zdrowia, która zakłada elektroniczny obieg dokumentacji medycznej.

System pokazuje takie parametry jak: oddech, tętno dziecka, saturację, temperaturę, ciśnienie, dane z EKG. W przyszłości dane z systemu będą przesyłane do pokoju lekarza dyżurnego. Lekarz będzie się mógł logować do systemu z dowolnego miejsca, by zobaczyć informacje o stanie swoich podopiecznych.

System kosztował 500 tys. zł. W 90 proc. środki pochodziły z Ministerstwa Zdrowia, resztę dołożyły Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Do Kiniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafia ok. 80 proc. wcześniaków z regionu.

Jak podkreślił dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dr Bogusław Poniatowski, Klinika Neonatologii jest jedną z najnowocześniejszych w tym szpitalu. Leczone są tam dzieci urodzone z niską masą urodzeniową. Podkreślał, że uzyskiwane w systemie dane będą także służyć do badań naukowych, dzięki którym będzie możliwe lepsze i skuteczniejsze leczenie wcześniaków.

Obecnie w Klinice Neonatologii przebywa 12 małych pacjentów, z czego 6 na oddziale intensywnej terapii. Rocznie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym rodzi się około 2 tys. dzieci. W 2011 r. na oddział intensywnej terapii trafiło ok. 200 pacjentów, 29 z nich były to noworodki z ekstremalnie niską masą urodzeniową, czyli poniżej jednego kilograma.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.