PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok Plus: Naukowcy zbadają co wpływa na rozwój chorób cywilizacyjnych

  • PAP/MN    9 lipca 2017 - 13:12
Białystok Plus: Naukowcy zbadają co wpływa na rozwój chorób cywilizacyjnych
Program "Białystok Plus" jest wzorowany na badaniu SHIP, które od 1997 r. realizuje niemiecki Uniwersytet w Greifswaldzie. (fot. UM Białystok)

Ruszają badania pierwszych pacjentów w programie Białystok Plus.
• Głównym celem programu jest zbadanie jak styl życia mieszkańców wpływa na rozwój chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy czy układu krążenia.

• To unikalny projekt, w którym naukowcy chcą masowo przebadać w najbliższych latach reprezentatywną grupę mieszkańców.

 

• We wtorek (11 lipca) będzie przebadany pierwszy pacjent.

Kierownik projektu prof. Karol Kamiński z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku poinformował, że do losowo wybranych białostoczan wysłano jak dotąd kilkadziesiąt zaproszeń. Docelowo w ramach programu ma być przebadanych 10 tys. osób. Pierwszy pacjent zapisał się na badania na wtorek.

Badanie Białystok Plus czyli "Białystok Polish Longitudinal University Study; Białystok Plus" to unikalny projekt, w którym naukowcy chcą masowo przebadać w najbliższych latach reprezentatywną grupę mieszkańców w wieku od 20-80 lat. Rocznie ma być badanych ok. dwóch tysięcy osób. Badania będą przeprowadzone za indywidualną zgodą danej osoby. Uniwersytet Medyczny współpracuje z samorządem Białegostoku i województwa podlaskiego, także w kwestii ochrony danych osobowych w tym badaniu.

Naukowcy chcą szukać nowych czynników, które mają wpływ na powstawanie chorób, ale też znaleźć nowe metody diagnostyczne.

Czytaj też: ZMP: Te zmiany mogą ograniczyć dostęp do świadczeń leczniczych

Jak wcześniej informował prof. Kamiński, każdy z uczestników programu przejdzie m.in. badania krwi, moczu, śliny, jamy ustnej, badanie wydolności oddechowej. Będzie miał oznaczony poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, zbadany skład masy ciała, siłę uścisku dłoni, przejdzie badanie echa serca, będzie badana drożność, ale też sztywność tętnic pacjenta. Każdy uczestnik badań będzie miał także oznaczony poziom cukru we krwi, ważny w diagnostyce cukrzycy czy stanów, które ją mogą poprzedzać.

Badania będą powtórzone za pięć lat. Wszystkie wyniki badań będą poddane analizom w wykorzystaniem najnowocześniejszych metod informatycznych.

Prof. Kamiński poinformował, że trwają rozmowy z naukowcami innych uczelni, którzy - jak to określił - "mogliby być zainteresowani" białostockim badaniem pod kątem takich dziedzin jak np. socjologia, demografia czy ekonomia.

Program "Białystok Plus" jest wzorowany na badaniu SHIP, które od 1997 r. realizuje niemiecki Uniwersytet w Greifswaldzie. Badania SHIP Trend z Greifswaldu, SHIP Pomerode z Brazylii oraz National Kohorte z Niemiec są partnerami naukowymi białostockiego badania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.