PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Szpital wojewódzki dostanie pieniądze na oddział ginekologii

  • PAP/AT    4 kwietnia 2016 - 15:11
Białystok: Szpital wojewódzki dostanie pieniądze na oddział ginekologii
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku (fot.wikimedia.org/Henryk Borawski)

• Samorząd województwa przekaże szpitalowi wojewódzkiemu w Białymstoku 10,5 mln zł.
• Pieniądze mają być przeznaczone na dokończenie rozbudowy oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologii w Białymstoku.
• Marszałek województwa i dyrektor szpitala podpisali umowę w tej sprawie.
Oddział ginekologii powstaje w głównym kompleksie szpitala przy ul. Skłodowskiej. To rozbudowa i nadbudowa jednego ze szpitalnych obiektów. Łącznie na ten cel samorząd województwa podlaskiego przeznaczył ok. 26 mln zł. Jesienią 2016 r. ginekologia będzie tu przeniesiona z budynków zajmowanych przy ulicy Warszawskiej. Obiekty na Warszawskiej przejmie natomiast w przyszłości Białostockie Centrum Onkologii.

Szpital wojewódzki w Białymstoku jest jednym z największych szpitali w regionie. Rocznie hospitalizuje ok. 25 tys. pacjentów. Placówka dysponuje ok. 680 łóżkami na wszystkich oddziałach.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślił, że 10,5 mln zł na prace budowlane w nowych obiektach ginekologii i położnictwa to największa suma na inwestycje w ochronę zdrowia zapisana w budżecie województwa podlaskiego na 2016 r. Podkreślił, że ma nadzieję, iż inwestycja przyczyni się do dalszego rozwoju szpitala.

Czytaj też: Zakaz prywatyzacji szpitali: Samorządy spłacą zadłużenie szpitali?

"Jest to bardzo potrzebna inwestycja" - mówił marszałek. Jak dodał, poprawią się warunki, w których będą przebywać pacjenci, ale też warunki pracy personelu.

W nowych obiektach, na ginekologii i położnictwie ma być 68 łóżek dla pacjentek. Powstają dwuosobowe sale z łazienkami. Będzie też sala operacyjna. Inwestycja ma być gotowa z końcem września. Dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski mówił, że ginekologia w tej placówce to największy taki oddział w placówkach w Podlaskiem. Podkreślił, że pierwsze porody w nowych obiektach powinny być odbierane jeszcze w 2016 r. Zapewniał, że prace budowlane idą zgodnie z harmonogramem.

Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk poinformował, że w pierwszym kwartale 2016 r. w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku urodziło się ponad 480 dzieci. To porównywalnie tyle, ile rodzi się na innych tego typu oddziałach w mniejszych szpitalach w Podlaskiem rocznie. Rocznie w białostockim szpitalu wojewódzkim przychodzi na świat ponad 1,8 tys. dzieci. W Podlaskiem jest 19 oddziałów ginekologiczno-położniczych.

Dyjuk przypomniał, że przeniesienie ginekologii z ul. Warszawskiej do budynków przy Skłodowskiej jest bardzo ważne dla dalszego rozwoju Białostockiego Centrum Onkologii, które również przechodzi modernizacje. Po przeniesieniu ginekologii szpital onkologiczny będzie mógł dalej planować swój rozwój.

Jesienią 2015 r. kosztem 85 mln zł w Białostockim Centrum Onkologii (BCO) oddano do użytku nowoczesną izbę przyjęć, przychodnię onkologiczną i blok operacyjny z czterema salami, salę intensywnego nadzoru medycznego, salę wybudzeń. Powstało także 14 stanowisk do chemioterapii dziennej. Zbudowano również parking podziemny na ok. 150 miejsc, bo wokół szpitala jest duży problem z parkowaniem.

To pierwszy etap planowanej dużej modernizacji. Bogdan Dyjuk informował wcześniej, że planowany drugi etap modernizacji BCO ma kosztować ok. 56 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.