PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Szpital wojewódzki został rozbudowany

  • PAP/EM    3 kwietnia 2017 - 17:57
Białystok: Szpital wojewódzki został rozbudowany
Szpital wojewódzki w Białymstoku hospitalizuje rocznie ok. 25 tys. pacjentów (fot. pixabay)

17 mln zł kosztowała kolejna rozbudowa szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.
• W poniedziałek (3 kwietnia) otwarto dwa oddziały: otolaryngologii, chorób oczu oraz salę z dodatkowymi łóżkami intensywnego nadzoru na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

• Nowa inwestycja oznacza przede wszystkim diametralną poprawę warunków leczenia chorych oraz szansę na lepszą jakość pracy personelu medycznego.

• To nie jedyne inwestycje w szpitalu. W styczniu oddano do użytku nowoczesny blok położniczo-ginekologiczny. 

Szpital wojewódzki jest jednym z największych w regionie. Podlega samorządowi województwa podlaskiego. Pieniądze na inwestycje prawie w całości pochodziły z budżetu województwa.

Oddziały przeniosły się ze starych, od kilkudziesięciu lat nieremontowanych pomieszczeń w innej części szpitala do nowego, trzykondygnacyjnego budynku. Inwestycja trwała trzy lata. Oprócz pomieszczeń na potrzeby otolaryngologii, chorób oczu i sali na pięć dodatkowych łóżek do intensywnego nadzoru pacjentów na oddziale anestezjologii powstała także nowa rejestracja pacjentów, którzy są pod opieką specjalistycznych poradni z punktem planowych przyjęć pacjentów do szpitala i szpitalnego oddziału ratunkowego.

Nowa inwestycja oznacza przede wszystkim - co podkreślali lekarze - diametralną poprawę warunków leczenia chorych oraz szansę na lepszą jakość pracy personelu medycznego. Pacjenci mają teraz do dyspozycji sale z łazienkami, nowe sale zabiegowe wyposażone w nowy sprzęt. Na otolaryngologii zakupiono np. mikroskop otolaryngologiczny, chirurgiczny laser diodowy. Okulistyka będzie dopiero doposażona -planowany jest zakup sprzętu za ok. 400 tys. zł.

Oddział anestezjologii intensywnej terapii dysponował do tej pory dziesięcioma łóżkami, teraz jest ich 15. Zakup najnowocześniejszych urządzeń - np. mobilnych respiratorów, pomp infuzyjnych, zestawów kolumn do intensywnej terapii czy systemów do monitorowania pacjenta - kosztował 2,7 mln zł.

Konsultant wojewódzki ds. otolaryngologii prof. Marek Rogowski powiedział dziennikarzom, że głównym problemem otolaryngologii w województwie podlaskim są ogromne kolejki. W sąsiednim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym na zapisanie się np. na operację skrzywionej przegrody nosowej trzeba teraz czekać do końca 2021 r. "Czas oczekiwania się wydłuża, piszemy o tym od czasu do czasu do odpowiednich władz i nic z tego do tej pory nie wynika. Kolejki stają się już niesterowalne" - powiedział Rogowski.

Dodał, że pacjent z przewlekłym zapaleniem zatok nie może czekać, lekarze starają się rozwiązywać te problemy. Podkreślił, że nowe technologie pozwalają szybciej wykonywać zabiegi, skracać czas pobytu pacjenta w szpitalu.

Ordynator oddziału otolaryngologii Bogdan Łazarczyk powiedział, że poprzednie pomieszczenia tego oddziału nie miały nawet windy, przez co pacjentów trzeba było nosić na noszach po schodach. W nowym budynku wszystko jest w "jednym miejscu". "Mamy i diagnostykę radiologiczną, i oddział intensywnej terapii" - powiedział. Dodał również, że nie da się w starym budynku utrzymać czystości na takim poziomie jak w nowym, a w szpitalu - zaznaczył - to bardzo ważne.

W styczniu oddano do użytku w szpitalu wojewódzkim nowoczesny blok położniczo-ginekologiczny. Powstał w czteropiętrowym budynku, który rozbudowywano i modernizowano. Prace kosztowały 30 mln zł. Powstała izba przyjęć, ginekologiczny szpitalny oddział ratunkowy, poradnie, oddział pediatryczny i neonatologii dziecięcej z patologią noworodka i intensywną terapią. Na bloku porodowym są cztery sale porodowe, blok operacyjny z salą do cięć cesarskich. Na oddziale jest 68 łóżek w dwuosobowych salach z łazienkami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.