PARTNER PORTALU
  • BGK

Bilans czterech lat w ochronie zdrowia

  • Rynek Zdrowia (KAW, MS)    27 października 2011 - 10:16
Bilans czterech lat w ochronie zdrowia

Minister zdrowia Ewa Kopacz broni podpisanych przez prezydenta wiosną tego roku ustaw w ramach tzw. pakietu zdrowotnego.
W Warszawie rozpoczęło się w poniedziałek (24 października) VII Forum Rynku Zdrowia – coroczna konferencja organizowana przez wydawcę i redakcją miesięcznika oraz portalu Rynek Zdrowia.

Siódma edycja Forum odbywała się kilkanaście dni przed inauguracyjnym posiedzeniem Sejmu VII Kadencji.

– Ta zbieżność dwóch „siódemek” stwarza znakomitą okazją do omówienia bilansu zamknięcia minionego czterolecia, a z drugiej strony – otwarcia kolejnych prac legislacyjnych dotyczących systemu ochrony zdrowia w naszym kraju – mówi Wojciech Kuśpik, prezes zarządu Grupy PTWP SA – wydawcy Rynku Zdrowia.

Podsumowaniu minionych czterech lat w polskiej opiece zdrowotnej, poświęcona była sesja inauguracyjna. Także w poniedziałek (24 października) odbyły się panele dotyczące m.in.: przyszłości naszych szpitali, ubezpieczeń zdrowotnych, przekształceń SPZOZ-ów, technologii informacyjnych w medycynie, a także polskiej onkologii i kardiologii.

Minister Zdrowia Ewa Kopacz, która typowana jest do objęcia funkcji marszałka Sejmu, broniła podpisanych przez prezydenta wiosną tego roku ustaw w ramach tzw. pakietu zdrowotnego, m.in. ustawy o działalności leczniczej oraz tzw. ustawy refundacyjnej: – W zakresie refundacji leków zrobiliśmy to, do czego inni tylko się przymierzali.

– Obecnie powstaje biała księga podsumowująca działania resortu zdrowia w ostatnich czterech latach. Naszym następcom pozostawiamy sześć gotowych projektów ustaw. Ważne jest, aby kontynuować rozpoczęte przez nas prace oraz, żeby bieżąca polityka nie wpływała na jakość tych prac – zaznaczyła Ewa Kopacz, przekazując redakcji Rynku Zdrowia projekty ustaw.

Chodzi m.in. o następujące ustawy: Ustawa o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, Ustawa o zdrowiu publicznym, Ustawa o jakości w ochronie zdrowia, Ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych produktów leczniczych weterynaryjnych.

Ustępująca minister zdrowia długo wyliczała sukcesy rządu w zakresie zmian w opiece zdrowotnej: – To nie tylko pakiet ustaw zdrowotnych, ale uchwalenie koszyka świadczeń, rozpoczęcie wdrażania standaryzacji świadczeń zdrowotnych, odbudowanie transplantologii, zwiększenie finansowania chemioterapii – wymieniała.

Ewa Kopacz przypomniała również, że kiedy inni kupowali szczepionki przeciwko tzw. świńskiej grypie, polskie Ministerstwo Zdrowia zakupiło sztuczne płuco.– Rekomendując prezydentowi podpisanie ustaw zdrowotnych, w przypadku dwóch były spore wątpliwości, jednak – jak np. w kwestii ustawy refundacyjnej – wprowadzenie poprawek na poziomie senackim, wniosło do niej wiele dobrego – mówił dr Maciej Piróg, doradca prezydenta ds. ochrony zdrowia, dyrektor Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

– Wydaje się jednak, że nie wszystko i nie w pełnym zakresie udało się dobrze rozwiązać. Ale na szczęście wynik wyborów wskazał, że będzie można nie tylko kontynuować prace nad wprowadzonymi ustawami. Będziemy też mogli procedować nowe – podkreślił Maciej Piróg.

– Jeżeli dr Maciej Piróg powiedział, że widzi konieczność nowelizacji ustawy refundacyjnej, to ja już jestem zadowolony, bo fala oburzenia wśród lekarza sięga zenitu. Z jednym jednak nie jestem w stanie się zgodzić, tzn. z tym, że ta ustawa coś zmieniła – powiedział dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, komentując ustawowe zapisy nakładające na lekarzy surowe sankcje m.in. za brak weryfikacji uprawnień pacjenta do ubezpieczenia zdrowotnego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • gkalewski, 2011-10-30 12:30:56

    Najgorsze "4" lata, gdyby nie śp. p. Lech Kaczyński i decyzja premiera Jarosława Kaczyńskiego, kiedy to dofinansowano NFZ 40 mld zł, mielibyśmy tu niezłą umieralnię!!! Teraz wszystko wróciło do normy, czyli kolejki do specjalistów- rosną...ludzie nie wykupują leków, bo ich nie stać (oficja...lna wiadomość PAP-u), na wsi wracają znachorzy. Tuskopolska i Platfusy cofnęły ten kraj w rozwoju o jakieś 10 lat, w stosunku do Zachodu, mimo, iż u nich kryzys "uciekają" nam do przodu w każdej dziedzinie. Jesteśmy na samym "dnie Eruolandu jeśli chodzi o standardy życia. AS teraz czytam, POlacy oszczędzają na jedzeniu, na prądzie, gazie, węglu (800 zł tona!!!) Po prostu jest hiper panie Premierze!!! Czyżby depopulacja POlaków na sugestię "Klubu Rzymskiego" rozwijała się w dwójnasób!!!!  rozwiń