PARTNER PORTALU
  • BGK

Biłgoraj: Radni powołali SPZOZ. Na wypadek upadłości prywatnej spółki

  • aw/Rynek Zdrowia    3 stycznia 2018 - 07:34
Biłgoraj: Radni powołali SPZOZ. Na wypadek upadłości prywatnej spółki
Do likwidacji Arion Szpitale może dojść z dnia na dzień. - Nie pozwolimy, by nie było zabezpieczonych usług medycznych - mówi starosta (fot.pixabay)

Radni powiatu biłgorajskiego podjęli uchwałę w sprawie utworzenia Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju. Nie będzie to pierwszy przypadek komunalizacji wcześnie sprywatyzowanych usług.
W ten sposób powiat chce się zabezpieczyć na wypadek, gdyby sąd ogłosił upadłość spółki Arion Szpitale, która dzierżawi od powiatu tamtejszy szpital.

Plan jest taki: jeśli sąd ogłosi upadłość Arion Szpitale, wtedy powiat wypowie umowę dzierżawy, przejmie majątek szpitala i przekaże go utworzonemu SP ZOZ. Dzięki temu zachowana będzie ciągłość świadczeń.

Jeszcze przed sesją starosta biłgorajski Kazimierz Paterak ujawnił szczegóły planu: - Będziemy mogli opracować statut i powołać organizatora, czyli dyrektora, który zajmie się przygotowaniem całej jednostki i opracowaniem wniosku o finansowanie szpitala. Następnie należy rozwiązać umowę z Arionem (umowa dzierżawy została zawarta na 25 lat - red.) i ubiegać się o dofinansowanie z NFZ - wyjaśnił w rozmowie z portalem bilgorajska.pl. Dodał, że wszystko powinno zająć ok. pół roku. Podkreślił, że powiat nie może już dłużej czekać np. na moment, gdy spółka będzie w likwidacji.

Do likwidacji Arion Szpitale może dojść z dnia na dzień. - Wtedy zostaniemy bez szpitala. Na to sobie nie pozwolimy, bo nie będzie zabezpieczonych usług medycznych. Musimy działać wcześniej - starosta Paterak przekonywał radnych na tyle skutecznie, że bez sprzeciwu powołali SP ZOZ.

Nie byłby to pierwszy przypadek ponownego przejęcia placówki przez samorząd. Szlaki przetarł powiat krośnieński. Po ośmiu latach prowadzenia Szpitala w Krośnie Odrzańskim przez spółkę - Grupę Nowy Szpital - lecznica została ponownie przejęta przez samorząd. 13 stycznia 2017 r oficjalnie zaczęła działać spółka samorządowa pn. Zachodnie Centrum Medyczne (utworzona przez powiat krośnieński i miasto Gubin), która została operatorem szpitala.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.