PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 1,2 tys. sygnałów o problemach z receptami

  • PAP    5 stycznia 2012 - 13:10
Blisko 1,2 tys. sygnałów o problemach z receptami

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska poinformowała, że do tej pory otrzymała 1170 sygnałów o problemach z dostępem do leków w związku z protestem lekarzy.
Zgłaszane problemy są związane z umieszczaniem na receptach adnotacji „Refundacja do decyzji NFZ”. Rzecznik poinformowała, że pacjenci oraz pracownicy aptek informują ją o nieprawidłowościach za pośrednictwem bezpłatnej infolinii (800-190-590) oraz mailowo (sekretariat@bpp.gov.pl).

Czytaj też: Pacjencie, poszukaj ludzkiego aptekarza

Najczęściej poruszane kwestie dotyczą: realizacji recept z adnotacją „Refundacja do decyzji NFZ” za 100 proc. odpłatnością; odmowy realizacji recepty z refundacją w przypadku zamieszczenia dwóch adnotacji – „Zasłużony HDK” (Honorowy Dawca Krwi) i „Refundacja do decyzji NFZ”; odmowy wystawienia przez lekarza recepty bez pieczątki „Refundacja do decyzji NFZ” w sytuacji, gdy pacjent okazał dokument potwierdzający ubezpieczenie, oraz problemów w dostępie do leków w leczeniu chorób przewlekłych.

Gdy sygnały o nieprawidłowościach dotyczą jednego świadczeniodawcy, rzecznik praw pacjenta może wydać postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Jeżeli świadczeniodawca pomimo wydania decyzji o uznaniu jego działań za naruszające zbiorowe prawa pacjentów będzie je kontynuował, może na niego zostać nałożona kara w wysokości do 500 tys. zł.

Rzecznik przypomina, że pacjent powinien skontaktować się również z Wydziałem Spraw Świadczeniobiorców właściwego wojewódzkiego oddziału NFZ. Przychodnia, w której lekarz nie wypisuje recepty na lek refundowany pacjentowi ubezpieczonemu, nie wywiązuje się tym samym z kontraktu zawartego z NFZ, za co również przewidziane są sankcje.

NFZ na razie nie podaje zbiorczych danych o liczbie skarg kierowanych do Funduszu.

Rzeczniczka informuje, że jeśli lekarze odmawiają ubezpieczonym pacjentom wypisania recepty na lek refundowany, pacjenci mogą dochodzić swoich praw również przed sądem cywilnym. Ponadto w sytuacji, gdy w tym czasie pogorszy się stan zdrowia pacjenta, zgodnie z art. 444 kc lekarz może ponieść odpowiedzialność za „wywołanie rozstroju zdrowia”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.