PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 6,6 mln zł unijnej dotacji na wyposażenie Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej

  • PAP/KDS    27 marca 2018 - 16:32
Blisko 6,6 mln zł unijnej dotacji na wyposażenie Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej
Budowa Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej ma się rozpocząć w kwietniu. (fot.UM Poznań)

Poznań jest miastem przyjaznym starzeniu się i wszystkim życzymy 100 lat, ale ja chciałbym życzyć wszystkim 100 lat w zdrowiu - mówił podczas podpisania umowy na dofinansowanie budowy Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
  • Budowa Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej ma się rozpocząć w kwietniu. Właśnie wtedy ma zostać wbudowany kamień węgielny pod budowę dwóch budynków.
  • We wtorek (27.03) marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowę z dyrektor Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) Piotrem Nyczem na dofinansowanie kwotą prawie 6,6 mln zł.
  • - Żyjemy coraz dłużej, ale jakość tego życia jest też niezmiernie ważna - podkreślił Nycz.

Jak mówił, dlatego właśnie z inicjatywy prezydenta Jacka Jaśkowiaka powstał olbrzymi projekt Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej. To jest największa inwestycja w ochronę zdrowia, jeśli chodzi o Poznań, projekt, na który Rada Miasta Poznania, na wniosek prezydenta, przeznaczyła 62 mln zł - resztę środków zabezpieczyliśmy w formie pożyczki i wreszcie - udało nam się wygrać konkurs na wyposażenie tego obiektu.

Nycz zaznaczył, że Centrum będzie odpowiedzią na potrzeby coraz dłużej żyjącego społeczeństwa. Jak tłumaczył, w budynkach Centrum znajdzie się m.in. dzienny szpitalny oddział geriatryczny, a także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z hospicjum oraz kilkoma poradniami dodawanymi seniorom, w tym rehabilitacyjną i geriatryczną. W Centrum powstanie również oddział neonatologii oraz sale porodowe w ramach projektu "Przychodzimy, odchodzimy".

Prawie 6,6 mln zł dofinansowani pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia i sprzętu medycznego dla Poradni Geriatrycznej z Dzienną Opieką nad Osobami Starszymi, hospicjum oraz Dziennego Oddziału Rehabilitacji.

Woźniak podkreślił, że dzięki inwestycji seniorom w jesieni życia, w tym czasie, kiedy już nie pracują, a jeszcze mają szereg aktywności w swoim życiu, można będzie pomóc zachować sprawność i zdrowie.

- POSUM zaproponował bardzo dobry kierunek realizacji tego rodzaju usług. Są to usługi kompleksowe, nie tylko podstawowej opieki zdrowotnej, ale właśnie specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, gdzie na miejscu można skorzystać z szeregu różnych form rehabilitacji czy też wsparcia medycznego - dodał.

Czytaj więcej: Starzenie się społeczeństwa. Do 2050 seniorzy stanowić będą 40 proc. Polaków

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.