PARTNER PORTALU
  • BGK

Bolesna porażka planu B

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    9 kwietnia 2010 - 08:13

Z powodu zbliżających się wyborów i nieatrakcyjnych warunków samorządy nie chcą przekształcać szpitali w spółki. Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawi im nowe zachęty.
Jak dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”, resort zdrowia zaproponuje trzy modyfikacje planu B. O dwa lata, do końca 2013 r., wydłuży czas na przekształcenie szpitala w spółkę. Ponadto samorządy będą mogły z rządowych pieniędzy spłacić nie tylko długi, ale także kredyty zaciągnięte w latach 1999-2008, o ile były one przeznaczone na remonty czy zakup sprzętu dla szpitala. I wreszcie, do planu będą mogły przystąpić także te samorządy, które już skorzystały z rządowej dotacji, a miały zaciągnięte kredyty, których rządowa pomoc nie mogła pokryć.

Przedstawicie powiatów podkreślają, że to wciąż za mało, żeby zachęcić najbardziej niezdecydowanych do przekształcania szpitali w spółki.

Zmiany wynikają z  oceny dotychczasowego działania  programu. Do resortu zdrowia wpłynęło zaledwie 21 wniosków, kolejne 25  ocenia Bank Gospodarstwa Krajowego. Tylko 11 samorządów podpisało ostateczne umowy i otrzymało pieniądze – łącznie 52,3 mln zł. Niewiele, biorąc pod uwagę, że w Polsce działa 699 szpitali (publicznych i przekształconych w spółki). A jeszcze w ubiegłym roku resort zdrowia zapewniał, że z programu skorzysta nawet 300 szpitali czy przychodni specjalistycznych.

Powody wstrzemięźliwości samorządów są także polityczne. Samorządowcy obawiają się, że w kampanii wyborczej mogą się pojawić zarzuty opozycji o prywatyzowanie szpitali. Paweł Pikula, starosta lubelski, przyznaje „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że w ostatnim roku kadencji trudno podejmować decyzję, której skutki są nieodwracalne.

Marek Haber, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za  program komercjalizacji broni programu. Uważa, że liczba wniosków nie świadczy o braku zainteresowania, bo przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego trwa długo i jest trudne. Przyznaje jednak, że plan ma słabe strony, stąd zmiany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Anna, 2010-04-09 16:04:01

    Jakaś nielogiczność. Skoro personel jest żarłoczy, to zje każdą kase. Może lepiej przyjrzeć się personelowi, zamiast wyrzucać pieniądze w bloto
  • Stacvh, 2010-04-09 12:48:37

    Tu trzeba KASY większej,bo żaden plan B czy nawet C nie pomoże jak żarłoczny personel będzie przejadał wszystkie pieniądze żądając coraz to większych podwyżek.