Bolesna rewolucja w zdrowiu

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 21-03-2011
  • drukuj
Rząd liczy, że aż 40 proc. szpitali do końca 2013 r. przekształci się w spółki. Pielęgniarki boją się, że w ramach poszukiwania oszczędności nowe placówki zamienią ich etaty na kontrakty.
Bolesna rewolucja w zdrowiu

Protesty pielęgniarek przyćmiły przyjęcie przez Sejm oczekiwanej ustawy dotyczącej zdrowia, m.in. przekształceń szpitali – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Siostry od piątku nie chcą opuścić Sejmu, a na jutro zapowiedziały przed nim pikietę. Żądają dopisania do ustawy gwarancji, że w szpitalach będą zatrudniane wyłącznie na etacie, a nie np. na kontraktach.

Zakaz kontraktów ma też przeciwników. To nie tylko dyrektorzy szpitali publicznych i prywatnych, ale też część pielęgniarek. Wiele wybrało tę formę zatrudnienia, by zarabiać więcej.

Czytaj też: PO broni swojego pomysłu na szpitale

Dla pacjentów, szpitali i samorządów uchwalona ustawa o działalności leczniczej ma więcej konsekwencji. Główna zmiana dotyczy przekształceń szpitali w spółki.

Zmiany nie będą przymusowe, jak wcześniej chciał rząd. Ale by ich uniknąć, samorządy będą musiały co rok spłacać ujemny wynik finansowy szpitali – a nie wszystkie na to stać. Jeśli ich nie spłacą, to w ciągu 12 miesięcy musi dojść do przekształcenia.

Rząd obiecuje, że nie zostawi samorządów samym sobie. Mogą liczyć na umorzenie zobowiązań wobec ZUS czy fiskusa i dodatkową pomoc z budżetu: 1,4 mld zł do końca 2013 r. Do tego czasu nawet 40 proc. publicznych szpitali będzie działać w nowej formule. Znikną samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Pojawią się w ich miejsce spółki prawa handlowego – „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Szpitale poszły na całość

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

wreszczie jest dla środowiska pielęgniarskiego szansa. Silne związki mogą ustalić minimalną płacę bez której żadna pielęgniarka się nie zatrudni na kontrakt. Bądźcie panie mądre i nie dajcie się więcej wykorzystywać. Jedność środowiska waszą siłą i dobrobytem ale związek musi być po za zakładami p...racy wtedy nie będzie pod naciskami, a jak strajkuje eden zakład to strajkuje cały związek. rozwiń

bobo, 2011-03-21 10:45:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE