PARTNER PORTALU
  • BGK

Brak pediatrów problemem nocnej opieki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    5 kwietnia 2013 - 08:45
Brak pediatrów problemem nocnej opieki

NFZ po serii tragicznych zdarzeń związanych z dziećmi, które nie były właściwie leczone, chce zmienić system opieki zdrowotnej. Specjaliści krytykują propozycje.
Fundusz chce premiować podczas kontraktowania te placówki, które w składzie dyżurującym w nocy i w święta będą zatrudniały pediatrę. Takiej wzmocnionej obsady fundusz oczekuje zwłaszcza w godzinach 18. - 23. - pisze „Dziennik Gazeta Prawna"

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej nowe przepisy nie poprawią dostępu do pediatrów, bo tych jest w systemie za mało. Placówki nocnej pomocy mogą mieć wręcz problem ze skompletowaniem preferowanego przez fundusz składu.

Lekarzy tej specjalności w całej Polsce jest zaledwie 6643. Prawie co trzeci z nich (1921 osób) ukończył 60 lat. Zaś lekarzy, którzy nie mają 35 lat, jest zaledwie 239.

Dodatkowo jest to specjalizacja zdominowana przez kobiety (stanowią one aż 80 proc. pediatrów), a tym szczególnie ciężko będzie pracować w porach nocnych i łączyć to z innymi obowiązkami - informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-04-05 14:44:20

    Ciekawe... W znajdującej się w pobliżu mojego domu przychodni była całonocna oraz świąteczna opieka pediatryczna (bardzo potrzebna, bo osiedle ogromne i mnóstwo młodych rodzin z dziećmi), a NFZ nie podpisał z nią kontraktu na ten rok. To tyle jeśli chodzi o działania NFZ na rzecz poprawy opieki zdro...wotnej nad dziećmi.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: