PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa Szpitala Południowego. Jest porozumienie

  • AW    2 kwietnia 2015 - 13:31
Budowa Szpitala Południowego. Jest porozumienie
Porozumienie zawarli prezydent Warszawy, wojewoda mazowiecki oraz przedstawiciel Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii (fot. mat.pras.)

Wojewoda mazowiecki w trybie pilnym rozpatrzy wnioski Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii o uwłaszczenie. Ma to przyspieszyć prace nad budowę Szpitala Południowego.
Prezydent Warszawy, wojewoda mazowiecki oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologi doszli do porozumienia w sprawie budowy Szpitala Południowego. 2 kwietnia podpisano stosowny dokument.

– Podpisane dziś porozumienie z pewnością przyczyni się do usprawnienia budowy szpitala, na który czekają mieszkańcy południowych dzielnic naszego miast – mówiła po podpisaniu porozumienia Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Na mocy zawartego porozumienia wojewoda mazowiecki zobowiązał się do pilnego rozpatrzenia wniosków uwłaszczeniowych obu instytutów z wyłączeniem gruntów przeznaczonych pod budowę Szpitala Południowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Zgodnie z zapisami dokumentu, w trakcie trwania inwestycji zarówno Instytut Hematologii i Transfuzjologii, jak i Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie będą miały nieprzerwany dostęp do drogi publicznej, dróg ewakuacyjnych, a dojazd do budowy zostanie wytyczony w sposób jak najmniej uciążliwy dla obu klinik.

Dodatkowo równolegle z budową Szpitala Południowego prowadzona będzie budowa ulicy Indiry Gandhi oraz modernizacja ulicy rtm. Witolda Pileckiego, które zapewnią docelowy dojazd do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.

Szpital Południowy zlokalizowany będzie w dzielnicy Ursynów u zbiegu ulic: rtm. Witolda Pileckiego i Indiry Gandhi (w sąsiedztwie dwóch obiektów służby zdrowia: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii).

Właśnie co do tej lokalizacji wiele zastrzeżeń mieli przedstawiciele instytutów. Chodziło m.in. o sporną działkę, która była w latach 70. przeznaczona na wybudowanie, a potem rozbudowywanie dwu instytutów - onkologii i hematologii. Budowa w tym miejscu Szpitala Południowego kolidowała z planami rozbudowy przychodni specjalistycznych i chemioterapii jednodniowej.

Oba instytuty podpisując jednak czwartkowe porozumienie zgodnie oświadczyły, że nie będą wnosiły odwołań i innych środków zaskarżenia decyzji, postanowień i wyroków wydanych w związku z budową Szpitala Południowego.

Nowa lecznica ma składać się z trzech budynków. 

Budowa Szpitala Południowego ma kosztować blisko 400 mln zł. Pieniądze na ten cel są zawarte w Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawy. Budowa ruszy w tym roku a zakończenie planowane jest na rok 2018.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pan, 2015-04-06 12:28:51

    Najpierwoddajcie ziemie wywłaszczone ich prawowitym byłym włascicielom. Taki jest zapis w ustawie o gspd. nieruchomościami.