Budynek szpitalny przypadnie Kościołowi

  • rynekzdrowia.pl/Gazeta Wyborcza
  • 27-01-2010
  • drukuj
W Szczecinie brakuje ok. 200 łóżek do wczesnej rehabilitacji. Prezydent miasta chce by stworzyły je boromeuszki.
Budynek szpitalny przypadnie Kościołowi

W Szczecinie brakuje ok. 200 łóżek do wczesnej rehabilitacji... Prezydent Szczecina na sesji rady miasta (22 lutego) przedstawi propozycję uchwały o przekazaniu d. szpitala miejskiego na Centrum Opiekuńczo-Lecznicze.

Centrum Opiekuńczo-Lecznicze chce w budynkach dawnego szpitala miejskiego stworzyć zakon boromeuszek i urządzić w nim szpital rehabilitacyjny oraz dom pomocy społecznej. Gwarantem inwestycji ma być arcybiskup a organem założycielskim będzie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Według opinii prof. Przemysława Nowackiego, rektora PAM i prof. Seweryna Wiechowskiego, szefa zespołu lekarzy konsultantów powołanego przez Kościół, w Szczecinie brakuje ok. 200 łóżek do wczesnej rehabilitacji (neurologicznej, kardiologicznej, ortopedycznej) dla osób m.in. po urazach, zawałach, udarach.

Prof. Nowacki, przekonując radnych, przedstawił im dane mówiące o ok. 2,5 tys. udarach i ok. 2 tys. zabiegach kardiologicznych rocznie, które odnotowywane są w regionie. Około 70 proc. pacjentów po udarach jest okaleczonych fizycznie i intelektualnie a Centrum Opiekuńczo-Lecznicze, mające powstać w dawnym szpitalu miejskim, poprawiłoby w sposób znaczący ich sytuację.

– Sprawa oddania siostrom boromeuszkom budynku po dawnym szpitalu miejskim została w ogóle odsunięta. Na sesji radni zadecydowali o tym, że ma tam powstać Centrum Opiekuńczo-Lecznicze, potrzebne naszemu miastu, a jego organem założycielskim ma być archidiecezja – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Tomasz Klek z biura prasowego Urzędu Miasta Szczecina. – To ma wykluczyć, że siostry w przyszłości mogłyby przeznaczyć ten budynek na inny cel, czy go sprzedać. Prezydent w swojej propozycji uchwały ma przedstawić na jakich zasadach i w jaki sposób powstanie w tym budynku Centrum Opiekuńczo lecznicze.

Za upoważnieniem prezydenta do przygotowania i przedstawienia na najbliższej sesji uchwały w tej sprawie głosowało 20 radnych, 6 było przeciwnych, 5 wstrzymało się od głosu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

To tak jakby tylko ta archidiecezja i siostry bromeuszki mogły sprostać utworzeniu centrum rehabilitacji.To nie ma już w kręgach świeckich odpowiednich osób. Przecież tam trzeba zatrudnić odpowiednich i odpowiedzialnych fachowców. To wygląda na zapewnienie siostrom miejsca do życia a archdiecezji zd...jęcie problemu boromeuszek z głowy. rozwiń

normaliusz, 2010-01-27 14:14:00 odpowiedz

Błądzicie, grzesznicy!

Andy, 2010-01-27 14:12:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE