PARTNER PORTALU
  • BGK

Budżet Częstochowy z pieniędzmi na in vitro i naprotechnologię

  • PAP    29 stycznia 2015 - 20:38
Budżet Częstochowy z pieniędzmi na in vitro i naprotechnologię
Fot. Fotolia

Częstochowscy radni przyjęli w czwartek (29.01) budżet miasta na 2015 r. Zapisano w nim m.in. środki na dofinansowanie zabiegów in vitro oraz leczenie niepłodności metodą naprotechnologii.
Częstochowa w 2012 r. jako pierwsza w kraju wprowadziła program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców". W latach 2012-2014 zakwalifikowano łącznie 33 pary, urodziło się siedmioro dzieci, wśród nich bliźnięta (dziewczynka i chłopiec). - W tym roku spodziewamy się jeszcze czworga dzieci - powiedziała PAP naczelnik wydziału zdrowia w urzędzie miejskim Grażyna Stramska-Świerczyńska.

Dodała, że nowy program dotyczący leczenia niepłodności metodą in vitro jest jeszcze w trakcie opracowywania. - Nad ustalaniem jego ostatecznego kształtu pracuje zespół specjalistów - poinformowała.

W budżecie miasta na 2015 r. na kontynuowanie miejskiego programu in vitro zapisano 80 tys. zł. W 2014 r. było to również 80 tys. zł, a w 2013 r. - 150 tys. zł.

Realizowany w latach 2012-2014 program był skierowany do małżeństw z Częstochowy, które wyczerpały inne możliwości leczenia i zostały zakwalifikowane do leczenia tą metodą, zgodnie z określonymi wytycznymi. Warunkiem było, by kobieta miała od 20 do 37 lat. Każda zakwalifikowana do programu para mogła otrzymać jednorazowe dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w wys. 3 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty pokrywała sama.

W uchwalonym w czwartek budżecie przewidziano też 80 tys. zł "na leczenie niepłodności metodą naprotechnologii", ale - jak powiedziała Stramska-Świerczyńska - program pozostaje na razie "w zawieszeniu".

- Propozycję dofinansowania innej procedury związanej z leczeniem niepłodności na terenie miasta zgłosiła w ub.r. grupa radnych. Wyznaczono osoby do opracowania programu leczenia niepłodności metodą naprotechnologii, ale Agencja Oceny Technologii Medycznych uznała, że w takim kształcie nie wyda pozytywnej opinii, między innymi dlatego, że procedury wpisane w program są również finansowane w ramach NFZ. Program odesłano do autorów- wskazała naczelnik wydziału zdrowia.

Zaznaczyła, że najpierw trzeba spełnić wszystkie wymogi formalno-prawne, aby go realizować.

Naprotechnologia powstała ponad 30 lat temu jako skrót od słów Natural Procreative Technology (metoda naturalnej prokreacji). Metoda ta oferuje klasyczne techniki diagnozowania i leczenia niepłodności - polegają one m.in. na dokładnej obserwacji organizmu kobiety, by określić optymalny okres płodności, indywidualnie dla każdej pary.

W tegorocznym budżecie miasta Częstochowa znalazły się również pieniądze m.in. na szczepienia ochronne dla dzieci - 350 tys. zł, profilaktykę zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) - 250 tys. zł, szczepienia ochronne mieszkańców przeciwko grypie - 160 tys. zł, rehabilitację ruchową dla osób po 65. roku życia - 150 tys. zł, profilaktykę chorób alergologicznych i astmy u dzieci - ok. 100 tys. zł. Ponadto 100 tys. zł zaplanowano na realizację programu "Pogodna jesień - starzej się zdrowiej".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-01-30 08:31:46

    Z jednej strony jest in vitro, Z drugiej zaś aborcja. A czy w Waszych łbach Panowie Jest choć mózgu porcja ???