PARTNER PORTALU
  • BGK

Budzik dla dorosłych

  • PAP/JL    22 czerwca 2016 - 07:20
Budzik dla dorosłych

Rocznie w kraju może być leczonych 100 dorosłych ze śpiączką. Fot. Pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, które reguluje leczenie dorosłych chorych ze śpiączką.
Projekt resortu zdrowia zakłada, że rocznie w kraju może być leczonych 100 dorosłych ze śpiączką. Koszt dobowego pobytu pacjenta w „Budziku dla dorosłych” oszacowano na 650 zł, zaś roczny koszt rehabilitacji jednego pacjenta na nieco ponad 237 tys. zł.

W projekcie rozporządzenia określono, że do „Budzika dla dorosłych” będą mogli trafić pacjenci, którzy pozostają w stanie śpiączki nie dłużej niż rok od dnia urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej (zastrzeżono, że czas od zdarzenia wywołującego śpiączkę nie może być krótszy niż 6 tygodni).

Pacjenci muszą samodzielnie oddychać i w dniu przyjęcia do „Budzika dla dorosłych” mieć ukończone 18 lat. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu ma decydować zespół terapeutyczny „na podstawie kryteriów medycznych”.

Czas pobytu w „Budziku dla dorosłych” resort zdrowia określił maksymalnie na rok, ale zastrzeżono, że „w przypadkach uzasadnionych stanem klinicznym (...) jeżeli wydłużenie leczenia przyniesie świadczeniobiorcy korzyści zdrowotne”, pobyt może być wydłużony do 15 miesięcy.

Leczenie dorosłych chorych w śpiączkach ma być monitorowane i zespół terapeutyczny ma dwa razy w roku weryfikować efekty leczenia (jednym z kryteriów oceny ma być m.in. spełnianie podstawowych poleceń). Przez 3 lata po zakończeniu pobytu pacjent lub jego opiekun prawny/faktyczny mają być poddawani „korespondencyjnemu badaniu ankietowemu, które ma na celu monitorowanie efektów leczenia”.

Resort zdrowia założył, że dla każdego pacjenta zostanie powołany „indywidualny zespół terapeutyczny”. Opiekę nad pacjentem mają sprawować m.in. psycholog, neurologopeda, fizjoterapeuta, audiolog i foniatra, neurochirurg, urolog, okulista.

Opieka w „Budziku dla dorosłych” ma być całodobowa, a resort w projekcie rozporządzenia szczegółowo wskazał m.in. aparaturę medyczną, jaka ma być dostępna dla chorych w śpiączkach.

Ministerialny projekt będzie konsultowany m.in. ze środowiskami lekarzy, pielęgniarek i uczelniami medycznymi do 20 lipca.

Teraz w Polsce nie działa ani jedna profesjonalna klinika wybudzeń dla dorosłych w śpiączkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • torunianka , 2016-06-23 08:28:28

    zapomniano o ośrodku w Toruniu fundacja.swiatlo.org/ i ich sukcesach