PARTNER PORTALU
  • BGK

Bunt lekarzy. Trudniej będzie dostać rentę lub inne świadczenia?

  • PAP/AT    21 listopada 2017 - 06:51
Bunt lekarzy. Trudniej będzie dostać rentę lub inne świadczenia?
Przez ustawę o jawności życia publicznego lekarze chcą zrezygnować z pracy (fot.shutterstock)

Prawie pół miliona Polaków może mieć po Nowym Roku poważne kłopoty. Trudno będzie dostać rentę, świadczenie rehabilitacyjne, czy powypadkowe. Wszystko przez ustawę o jawności życia publicznego.
Lekarze przyznający renty grożą, że porzucą pracę, bo nie chcą ujawniać swoich majątków - informuje "Rzeczpospolita".

"Prawie pół miliona Polaków może mieć po Nowym Roku poważne kłopoty; trudno będzie dostać rentę, świadczenie rehabilitacyjne, czy powypadkowe" - pisze gazeta. Jak dodaje, problemy mogą być również z wyjazdem do sanatorium. "Większość z 650 lekarzy decydujących o takich sprawach grozi, że porzuci pracę w ZUS" - alarmuje "Rz".

Jak czytamy w "Rz", lekarze chcą zrezygnować z pracy przez ustawę o jawności życia publicznego. Zobowiązuje ich ona do składania od 1 stycznia 2018 roku oświadczeń majątkowych, w których znajdzie się informacja o ich zarobkach nie tylko w ZUS, ale także w innych miejscach.

"Wśród lekarzy orzeczników panują minorowe nastroje, bo i tak na co dzień zdarza się nam oglądać latające krzesła po niekorzystnej dla ubezpieczonego decyzji. Najczęściej dotyczy to rent" - mówi w rozmowie z gazetą orzecznik ZUS ze środkowej Polski.

Czytaj też: Ustawa o jawności życia publicznego sprzeczna z RODO?

Dodaje, że "niejeden lekarz miał już przebite opony, bo osoba niezadowolona z utraty prawa do renty zaczekała aż wyjdzie z pracy, by zobaczyć jakim jeździ samochodem". "Obawiamy się, że kiedy informacje o naszych zarobkach i stanie majątkowym będą ogólnie dostępne, dopiero się zaczną problemy" - dodaje.

"Wyprzedzająco zbieramy od lekarzy orzeczników informacje dotyczące ich decyzji, po wejściu w życie ustawy o jawności. Na podstawie tych informacji będziemy wypracowywać rozwiązania, które zabezpieczą bieżącą i sprawną obsługę klientów" - deklaruje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Centrali ZUS w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ..., 2017-11-21 18:58:53

    No nie gniewaj się lekarzu - napisz co tam masz w garażu...
  • krzysztof, 2017-11-21 17:52:50

    To będzie więcej niż pół miliona Polaków bo jeszcze dochodzą ci co mają orzeczenia z powiatu do pracy, karty parkingowej, świadczeń z opieki społecznej oraz dzieci niepełnosprawnych bo tam też są lekarze orzecznicy