PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA bada sprawę leków onkologicznych

  • PAP    16 maja 2012 - 10:53
CBA bada sprawę leków onkologicznych

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślił, że to resort zdrowia poprosił CBA o pomoc w analizie ws. finansowania leków onkologicznych.
Zapewnił, że nie obawia się prokuratorskiej kontroli w tym zakresie.

Są kłopoty proceduralne, które występują z finansowaniem procedur onkologicznych – przyznał Arłukowicz, który był w środę gościem Kontrwywiadu RMF FM. Przypomniał, że w kwietniu do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 28 zgłoszeń ws. problemów z dostępem do leków onkologicznych.

„Nasze zainteresowanie wzbudziło kilka przypadków, które wymagają szczególnej uwagi, m.in. odsyłania pacjentów z publicznej – bardzo dużej jednostki, jaką jest Instytut Onkologii w Warszawie – do niewielkiej jednostki prywatnej, podczas gdy leki w Instytucie były” – mówił minister.

Dodał, że część spraw związanych z „odsyłaniem pacjentów” bada w tej chwili CBA. „Poprosiliśmy CBA o pomoc w analizie pewnych procedur związanych z onkologią i przepływami w NFZ” – dodał minister.

Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński powiedział w środę, że Ministerstwo Zdrowia przekazało materiały, w których opisano ewentualne nieprawidłowości w rozliczaniu procedur medycznych. Dodał, że obecnie agenci CBA analizują otrzymane materiały.

Arłukowicz pytany o śledztwo, jakie wszczęła w poniedziałek prokuratura ws. niedopełnienia przez resort zdrowia obowiązku zapewnienia chorym leków onkologicznych, powiedział, że państwo musi kontrolować przepływ pieniędzy, a w resorcie zdrowia i NFZ są to miliardy złotych. „Prokuratura ma swoje kompetencje i powinna w zgodzie z nimi postępować, a my jesteśmy w stałym kontakcie i przekazujemy wszystkie potrzebne dokumenty” – dodał.

„Ze spokojem staramy się wyjaśnić wszystkie sprawy, które dotyczyły tzw. braku leków w onkologii, i wyjaśniamy je ze strony resortu zdrowia, i robi to również prokuratura, która ma do tego kompetencje” – zaznaczył.

Minister odniósł się także do rankingu jakości usług medycznych, w którym Polska znalazła się na 27. miejscu wśród 33 państw. „To ranking bardzo martwiący” – ocenił. Zapewnił, że resort stara się „przeanalizować, jak to się dzieje, że znaczący wzrost nakładów w ciągu ostatnich kilku lat, nie przekłada się na znaczącą poprawę jakości”. W jego ocenie, mamy jeszcze sporo do nadrobienia.

Pytany o to, czy nie spodziewa się dymisji i czy premier jest zadowolony z pracy jego resortu, Arłukowicz odparł, że stara się dobrze pracować, a z premierem często rozmawia o tym, co jeszcze w służbie zdrowia trzeba zmienić. „Mamy nadzieję, że wszystkie trudne reformy przeprowadzimy w sposób skuteczny” – dodał.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie w poniedziałek wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia przez resort zdrowia obowiązku zapewnienia chorym leków onkologicznych. Prokurator chce przesłuchać urzędników ministerstwa.

W kwietniu pacjenci zgłaszali problemy związane z dostępem do chemioterapii w niektórych szpitalach. Miały one związek z ograniczeniem produkcji cytostatyków przez austriacką firmę. Było to spowodowane zmianami technologicznymi. Ministerstwo Zdrowia informowało, że problemy wystąpiły także w innych państwach UE.

Minister zdrowia podkreślał, że resort dopełnił wszystkich obowiązków. Informację o możliwych problemach z produkcją leków, którą otrzymał od firmy, przekazał m.in. dyrektorom instytutów onkologicznych.

Arłukowicz wielokrotnie przypominał, że szpitale mogą sprowadzać brakujące leki w ramach importu docelowego. 20 kwietnia do Polski trafił pierwszy transport deficytowych cytostatyków. Resort zdrowia zapowiedział kolejne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.