PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA chce odwołania dyrektora szpitala

  • PAP    22 sierpnia 2012 - 12:39

Centralne Biuro Antykorupcyjne wystąpiło do marszałka województwa lubelskiego o odwołanie ze stanowiska dyrektora szpitala wojewódzkiego im. Jan Bożego w Lublinie.
Po kontroli CBA uznało, że naruszył on tzw. ustawę antykorupcyjną.

CBA sprawdzało przestrzeganie przez dyrektora szpitala przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenie działalności gospodarczej w latach 2008-2012, tzw. ustawy antykorupcyjnej. Kontrola wykazała, że dyrektor posiadał więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego w prywatnej spółce, tym samym naruszył przepisy ustawy – poinformował w środę rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Kontrola CBA stwierdziła także, że dyrektor nie składał w tym czasie oświadczeń majątkowych, do czego zobowiązywała go ustawa o samorządzie województwa.

Rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego Beata Górka powiedziała, że zarząd województwa zajmie się wnioskiem CBA na najbliższym posiedzeniu, we wtorek.

„Marszałek województwa spotkał się już i rozmawiał z dyrektorem szpitala im. Jan Bożego. Powoływanie i odwoływanie dyrektorów szpitali leży w gestii zarządu województwa. Zarząd podejmie decyzję w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu we wtorek” – powiedziała Górka.

Górka dodała, że nie można przesądzać, jaka to będzie decyzja.

Ustawa antykorupcyjna zabrania łączenia stanowisk publicznych z prowadzeniem działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnieniem funkcji kierowniczych w spółkach prawa handlowego i fundacji prowadzących działalność gospodarczą.

Artykuł 4 pkt 5 ustawy antykorupcyjnej stanowi, że osoby zajmujące stanowiska publiczne nie mogą posiadać więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego w spółkach prawa handlowego. Naruszenie tych zakazów stanowi podstawę do odwołania ze stanowiska. Ustawa mówi, że należy to zrobić w ciągu miesiąca od ujawnienia nieprawidłowości.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • MP i OP, 2012-08-22 20:27:42

    BARDZO MOCNO JESTEŚMY ZWIĄZANI,PRAWDAŻ? WRĘCZ SKUCI!