PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Onkologii będzie rozbudowane

  • PAP    19 lipca 2010 - 17:34
Centrum Onkologii będzie rozbudowane

Ponad 168 mln zł dofinansowania z budżetu państwa otrzyma Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie na rozbudowę i remont. W sobotę (17 lipca) Centrum nadano uroczyście imię św. Jana z Dukli.

- Na finansowanie rozbudowy i modernizacji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, realizowanych jako zadanie własne przez samorząd województwa lubelskiego, zostaną przekazane środki w wysokości 168 mln 400 tys. zł - poinformowała wojewoda lubelski Genowefa Tokarska na konferencji prasowej. Tokarska odczytała decyzję ministra finansów o zapewnieniu finansowania wydatków. Pieniądze mają być wypłacane w kilku transzach do 2013 r.

Samorząd województwa przeznaczył na rozbudowę centrum około 42 mln zł - powiedział marszałek województwa Krzysztof Grabczuk.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2013 r. Zmodernizowany zostanie istniejący budynek Centrum, w którym docelowo będą umieszczone poradnie oraz oddział chirurgii jednego dnia. Obok powstanie siedmiopiętrowy pawilon, w którym będzie można hospitalizować łącznie ponad 500 pacjentów. Oprócz istniejących oddziałów powstaną dwa nowe - autotransplantacji szpiku dla celów onkologicznych oraz leczenia raka tarczycy jodem (obecnie pacjenci są kierowani na takie leczenie od ośrodka w Gliwicach).

Część nowego pawilonu będzie przeznaczona na cele dydaktyczne i badawcze. Będą tu sale wykładowe i sale do ćwiczeń wyposażone m.in. w urządzenia umożliwiające lekarzom uczestnictwo w telekonferencjach naukowych. Działalność badawcza w centrum ma dotyczyć m.in. immunologii klinicznej i genetyki klinicznej.

Jak powiedziała dyrektor Centrum Elżbieta Starosławska, rocznie w tej placówce leczonych jest około 30 tys. pacjentów, w tym ponad 12 tys. to pacjenci pierwszorazowi. Placówka ma obecnie 186 łóżek. Lawinowy wzrost zachorowań na raka w ostatnich latach powoduje, że warunki pracy i hospitalizacji w lubelskim ośrodku onkologicznym są coraz trudniejsze. - Sale są przepełnione, nieraz trudno swobodnie poruszać się kroplówkami - powiedziała Starosławska.

Zaznaczyła, że rozbudowa Centrum zapewni godne warunki leczenia dla pacjentów i pracy dla personelu. Dodała, że w ostatnim czasie do pracy w Centrum przyjęto około 40 młodych lekarzy, którzy już szkolą się i zdobywają specjalizacje, aby w 2014 r. po rozbudowie i rozszerzeniu działalności ośrodka, nie zabrakło specjalistów.

Na dziedzińcu Centrum w sobotę odbyła się uroczystość nadania placówce imienia świętego Jana z Dukli. Uczestniczyli w niej m.in. wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman, posłowie Lubelszczyzny, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, duchowni, pacjenci i pracownicy Centrum. Po mszy świętej, w szpitalnej kaplicy umieszczono relikwie świętego Jana z Dukli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.