PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Onkologii w Warszawie gotowe do realizacji pakietu onkologicznego

  • PAP    19 grudnia 2014 - 16:33
Centrum Onkologii w Warszawie gotowe do realizacji pakietu onkologicznego
Mat. prasowe

Centrum Onkologii w Warszawie nie spodziewa się nagłego wzrostu liczby pacjentów wskutek wejścia w życie z początkiem 2015 r. pakietu onkologicznego; placówka jest przygotowana do realizacji nowych przepisów - zapewnili w piątek przedstawiciele jej kierownictwa.
Dyrektor Centrum Onkologii Krzysztof Warzocha poinformował na piątkowym briefingu, że jego placówka podpisała kontrakt na przyszły rok na poziomie roku 2014. Zaznaczył, że kwota dotycząca realizacji pakietu onkologicznego jest "otwarta", bo - po spełnieniu określonych warunków, m.in. krótkiego czasu diagnostyki - świadczenia nie będą limitowane.

Podkreślił, że Centrum nie spodziewa się nagłego zwiększenia liczby pacjentów. "Nie mamy do czynienia z eksplozją epidemiologiczną dotyczącą nowych zachorowań, w związku z czym spodziewamy się liczby pacjentów mniej więcej na tym samym poziomie, co w latach poprzednich" - powiedział.

Czytaj też: Czy pakiet onkologiczny zmniejszy liczbę kontraktów szpitali powiatowych z NFZ?

Warzocha podkreślił, że Centrum Onkologii podpisało dotychczas z kilkunastoma innymi placówkami porozumienia o wzajemnym wykonywaniu świadczeń onkologicznych w zakresie diagnostyki i leczenia.

"Do tej pory byliśmy dla siebie konkurentami, a mam nadzieję - i o tym świadczą te listy intencyjne podpisywane w ostatnich tygodniach - że będziemy ze sobą współpracować na rzecz pacjentów z chorobami nowotworowymi" - powiedział.

Czytaj też: Dyrektorzy o pakiecie onkologicznym: sprawdzi się, ale pod pewnymi warunkami

Pytany o to, czy wejście pakietu onkologicznego w życie już 1 stycznia 2015 r. nie spowoduje chaosu w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia, czego obawia się m.in. Naczelna Rada Lekarska, dyrektor Centrum powiedział: "Kiedy ktoś pyta mnie o to, czy będzie chaos, to ja mam zasadnicze pytanie na to pytanie: a jak jest dzisiaj? Czy dzisiaj jest wszystko kontrolowane w sposób właściwy? Otóż nie" - powiedział.

Dodał, że jak każdy dyrektor dużej, wielodyscyplinarnej placówki onkologicznej ma obawy, ale - jak podkreślił - Centrum starało się wykorzystać ostatnie miesiące na przygotowanie się do nowych wyzwań.

Zastępczyni dyrektora Centrum Onkologii ds. lecznictwa Beata Jagielska zapewniła, że w ostatnim czasie unowocześniony został sprzęt niezbędny do tego, by prawidłowo zadziałał system elektroniczny na potrzeby pakietu, m.in. serwery komputerowe.

Dodała, że usprawnić udało się m.in. wypełnianie karty pacjenta onkologicznego - znaczna jej część będzie wypełniana elektronicznie. Zmiany zostały wprowadzone też w rejestracji - jest tam więcej osób obsługujących pacjentów. Na terenie przychodni powołani zostali też koordynatorzy, którzy będą bezpośrednio pomagać pacjentom w poruszaniu się w warunkach funkcjonowania nowych rozwiązań. Wielodyscyplinarnie, na różnych oddziałach, szkoleni są rezydenci Centrum.

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i pełnomocnik dyrektora Centrum Onkologii ds. kształcenia podyplomowego prof. Maciej Krzakowski poinformował, że Centrum, w ramach pilotażu zleconego przez ministra zdrowia, przeszkoliło dotychczas ok. 1500 lekarzy rodzinnych w zakresie wczesnego rozpoznawania chorób nowotworowych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.