PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Zdrowia Dziecka. Trwa pat

  • PAP/JL    30 maja 2016 - 09:12
Centrum Zdrowia Dziecka. Trwa pat
Zobowiązania Centrum Zdrowia Dziecka wynoszą 336 mln zł, w tym zobowiązania wymagalne – 23 mln zł. Fot. Mat. prasowe

W związku z protestem pielęgniarek i położnych w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie 30 maja planowane jest nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych ma sie rozpocząć o godz. 12. Sprawą zajmie się też 31 maja sejmowa komisja zdrowia. W planie prac komisji jest rozpatrzenie informacji o sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka. Ma ją przedstawić resort zdrowia.

Czytaj też: Strajk pielęgniarek

Strajk pielęgniarek i położnych trwa od od 24 maja. W Centrum Zdrowia Dziecka pracuje 791 pielęgniarek i 9 pielęgniarek kontraktowych. Pielęgniarki przekonują, że każdego dnia w szpitalu brakuje ich około 70.

Średnia płaca pielęgniarki w Centrum Zdrowia Dziecka to – jak podaje dyrekcja – wraz z dodatkami 4,9 tys. zł brutto, zależy ona m.in. od stażu pracy i specjalizacji. Pielęgniarka bez doświadczenia otrzymuje płacę zasadniczą w wysokości ok. 2,5 tys. brutto, a po okresie próbnym również dodatki.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że szef resortu jest w stałym kontakcie z dyrekcją Zdrowia Dziecka, która na bieżąco informuje o sytuacji w placówce. W resorcie trwają prace trójstronnego zespołu branżowego Rady Dialogu Społecznego nad całościowym rozwiązaniem problemu wynagrodzeń wszystkich pracowników służby zdrowia. W pracach tych uczestniczy również Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Zobowiązania Centrum Zdrowia Dziecka wynoszą 336 mln zł, w tym zobowiązania wymagalne – 23 mln zł (stan na koniec I kw. 2016 r.). W połowie grudnia 2015 r. minister skarbu państwa pozytywnie rozpatrzył wniosek Centrum Zdrowia Dziecka dotyczący udzielenia 100 mln zł pożyczki. Została ona uruchomiona w styczniu 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.