PARTNER PORTALU
  • BGK

Chaos i jeszcze dłuższe kolejki do lekarza

  • PAP/Metro    7 listopada 2014 - 07:11
Chaos i jeszcze dłuższe kolejki do lekarza

Lekarze rodzinni mają od stycznia diagnozować raka, problemy ze wzrokiem i skórą, ale nie dostali na to pieniędzy. W przychodniach może czeka nas chaos i jeszcze dłuższe kolejki.
2015 to rok dużych zmian w ochronie zdrowia. Główna reforma to pakiet onkologiczny, czyli nowe zasady opieki nad pacjentem z podejrzeniem nowotworu. Poszerzy się zakres działań lekarzy rodzinnych - według zamysłu ministra zdrowia, będziemy u nich diagnozować i leczyć znacznie więcej chorób niż do tej pory - zapowiada "Metro".

Choć reformy mają wejść w życie za siedem tygodni, wciąż brakuje rozporządzeń do ustaw, nie ma porozumienia między lekarzami rodzinnymi a resortem zdrowia, a szpitale i lekarze nie znają źródła finansowania zapowiedzianych przez rząd zmian. 

Znany jest jedynie ogólny budżet na zdrowie w 2015 r. NFZ przeznaczy na nasze leczenie ponad 69 mld zł, tj. o 2,3 mld zł więcej niż w tym roku. O ok. 400 mln zł zmniejszą się za to wydatki na zdrowie finansowane z budżetu państwa - wyniosą niecałe 7 mld zł.

Czytaj też:  Dostęp do leczenia szpitalnego będzie jeszcze trudniejszy?

Mimo że pieniędzy w kasie Funduszu jest więcej, to według lekarzy rodzinnych i tak za mało, by pokryć koszty reformy. Dostaną o niecały 1 proc. więcej środków niż w tym roku, za to przybędzie im pracy i mają się stać kluczowym elementem systemu.

Jeśli do końca grudnia ministerstwo nie zapanuje nad bałaganem, to w nowym roku zamiast szybszego leczenia raka, chorych mogą czekać jeszcze dłuższe kolejki i chaos. A ministra Arłukowicza pewnie dymisja, spodziewana zresztą przez komentatorów od dawna, konkluduje "Metro".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • jerzy, 2014-11-07 11:36:51

    ten facet już dawno winien byc zdymisjonowany,jak był w opozycji to miał takie "wspaniałe" pomysły na wydajną służbę zdrowia i gdzie realizacja tych pomysłów.Winę za bałagan i niewydolnośc tej służby ponosi nie tylko Arłukowicz ale cała PO