PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą działać na rzecz ochrony zdrowia

  • PAP    3 stycznia 2012 - 19:00
Chcą działać na rzecz ochrony zdrowia

Województwo podlaskie przystąpi do stowarzyszenia Regionów Europejskich na Rzecz Ochrony Zdrowia - zdecydował we wtorek zarząd województwa. Samorząd liczy na udział w projektach UE dotyczących ochrony zdrowia, a zarządzanych z poziomu Komisji Europejskiej.
Sieć EUREGHA - European Regional and Local Health Authorities ma siedzibę w Brukseli, jest organizacją non profit, skupia ponad stu członków z osiemnastu państw, a przynależność do niej jest bezpłatna.

Chce się jednak zinstytucjonalizować, by m.in. móc korzystać z programów unijnych zarządzanych na poziomie Komisji Europejskiej. Spotkanie założycielskie ma odbyć się 31 stycznia. Składka członkowska w organizacji w 2012 r. wynosić będzie 5 tys. euro.

Jeśli wtorkową decyzję zarządu poprze stosowną uchwałą sejmik województwa i zatwierdzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, województwo podlaskie mogłoby wziąć udział w spotkaniu założycielskim stowarzyszenia i wejść do władz organizacji. Samorząd województwa liczy, że wtedy Podlaskie (oceń działania marszałka) miałoby wpływ na kierunki działania organizacji i dostęp do programów UE.

Jak poinformował w komunikacie Urząd Marszałkowski w Białymstoku, celem działania stowarzyszenia EUREGHA jest wspieranie dialogu pomiędzy KE a władzami regionalnymi i lokalnymi w zakresie zdrowia publicznego "ze szczególnym uwzględnieniem roli polityki zdrowotnej i osób odpowiedzialnych za jej realizację".

Działające w nim grupy robocze zajmują się m.in. walką z nowotworami czy sprawami e-zdrowia.

Jak powiedziała dyrektor departamentu współpracy z zagranicą i promocji Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, Podlaskie byłoby pierwszym polskim regionem w stowarzyszeniu EUREGHA. Jednym z ważnych regionów w organizacji jest Dolna Austria, z którą województwo podlaskie od kilku lat współpracuje.

Sejmik województwa podlaskiego ma zająć się tą propozycją 16 stycznia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Ryszard Bujak, 2012-01-09 14:53:28

    W pełni popieramy starania samorządu to jest właściwa droga do tego by móc coś konstruktywnego zrobić w tym kierunku by zmniejszyć skalę zagrożeń schorzeń kręgosłupa dzieci i młodzieży Fundacja "Akademia Zdrowych Pleców"
  • GETERKI, 2012-01-03 22:30:36

    Jak chca działać,to w czym problem? Bardzo chcą działać? To super! Dać im możliwości!