PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą komunalizacji uzdrowiska w Busku Zdroju

  • PAP    29 października 2012 - 19:39
Chcą komunalizacji uzdrowiska w Busku Zdroju

Radni niemal jednogłośnie przyjęli w poniedziałek uchwałę w sprawie nieodpłatnego przejęcia przez samorząd województwa świętokrzyskiego uzdrowiska w Busku Zdroju. Zgodę na komunalizację musi wyrazić resort skarbu.
Teraz - zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły w czasie wrześniowego spotkania ministra skarbu z marszałkami województw - zarząd musi przygotować wniosek zawierający plan inwestycyjny.

"Wtedy ministerstwo skarbu przygotuje umowę, która oczywiście musi być przez nas zweryfikowana. Musimy też popracować nad zapisami, aby były dla nas bezpieczne i umożliwiały nam działalność prorozwojową, żeby nie było zapisów usztywniających" - powiedział członek zarządu województwa świętokrzyskiego Piotr Żołądek.

Czytaj też: Marszałkowie chętni do przejęcia uzdrowisk

Samorząd chce wprowadzić w Busku wieloletni plan inwestycji. Z dotychczasowych deklaracji wynika, że w wyniku komunalizacji w uzdrowisku nie dojdzie do redukcji etatów.

Obecnie uzdrowisko zatrudnia ok. 700 osób. Samorządowcy liczą, że program inwestycyjny stworzy nowe miejsca pracy. Do tej pory wartość koniecznych do przeprowadzenia inwestycji szacowano na ok. 14 mln zł. Samorządowcy liczą, że dużą część środków uda się pozyskać z unijnych funduszy.

Zarząd województwa dysponuje planem rozwojowym dla uzdrowiska. Samorządowcy chcą, by - obok działalności podstawowej - istniały inne usługi medyczne, np. leczenie rehabilitacyjne. Żołądek podkreślił, że ważne jest zachowanie dostępności do sanatorium także dla tych, których nie stać na świadczenia komercyjne.

Uzdrowisko Busko Zdrój - to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Podstawową działalnością jest lecznictwo uzdrowiskowe, prowadzone z wykorzystaniem źródeł wód leczniczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.