PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą pożyczyć szpitalowi 125 mln zł

  • PAP    8 lutego 2011 - 15:29
Chcą pożyczyć szpitalowi 125 mln zł

Agencja Rozwoju Przemysłu zadeklarowała możliwość udzielenia Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku pożyczki w wysokości 125,4 mln zł na restrukturyzację. UCK jest jednym z najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce, ma ok. 230 mln zł zobowiązań.
ARP poinformowała we wtorek w komunikacie, że zaakceptowała plan restrukturyzacji największego na Pomorzu szpitala. Gdański szpital jest pierwszym w kraju, któremu ARP udziela pomocy finansowej.

Rzeczniczka ARP Roma Sarzyńska poinformowała, że "szpital przedłożył Agencji plan restrukturyzacji zakładający podjęcie działań naprawczych w obszarze organizacji, zatrudnienia, finansów i majątku, a jego realizacja ma zagwarantować trwałą poprawę wyników i kondycji finansowej placówki". UCK wystąpiło do ARP o pożyczkę w wysokości 125,4 mln zł na sfinansowanie działań restrukturyzacyjnych. Pożyczka ma być udzielona na 5 lat.

Warunkiem udzielenia pożyczki jest m.in. uzyskanie zgód korporacyjnych ARP S.A. oraz przyjęcie planu restrukturyzacji UCK przez Senat Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Planowana pomoc publiczna wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej, czyli powiadomienia KE o zamiarze udzielenia pomocy publicznej.

Rektor UCK, prof. Janusz Moryś powiedział we wtorek, że w ramach restrukturyzacji w szpitalu zostanie zwolnionych ok. 90 osób, a ponad 140 osobom (głównie lekarzom, pielęgniarkom i technikom) zostanie zaproponowane przejście na kontrakty. Dodał, że część usług (sprzątanie, ochrona i higiena wewnętrzna) będzie zlecona firmom.

W czerwcu 2010 r. ARP udzieliła już szpitalowi 40 mln zł krótkoterminowej pożyczki, głównie na bieżącą działalność w zakresie publicznej opieki zdrowotnej i spłatę zobowiązań wobec dostawców. Zgodnie z umową pieniądze te powinny być zwrócone ARP do 20 lutego 2011 r. Szpital ma je zwrócić z nowej pożyczki w wysokości 125,4 mln zł.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa działającą od 1990 roku. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych, rozwój przedsiębiorczości (tworzenie i zarządzanie Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi), a także wspieranie innowacyjności (tworzenie parków przemysłowych i inkubatorów przedsiębiorczości). Agencja jest instytucją wdrażającą unijne programy operacyjne. Udziela pożyczek ze środków własnych oraz kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego.

UCK jest szpitalem akademickim; jego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny. Szpital realizuje zadania dydaktyczne i badawcze oraz udziela świadczeń zdrowotnych. UCK jest największą jednostką szpitalną w regionie obejmującym województwa pomorskie i warmińsko-mazurskie. Zatrudnia ponad 3 tys. osób. Działalność prowadzona jest w 35 klinikach mogących leczyć ponad tysiąc pacjentów. Przychody netto ze sprzedaży za rok 2010 wyniosły ponad 400 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: