PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą pożyczyć szpitalowi 125 mln zł

  • PAP    8 lutego 2011 - 15:29
Chcą pożyczyć szpitalowi 125 mln zł

Agencja Rozwoju Przemysłu zadeklarowała możliwość udzielenia Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku pożyczki w wysokości 125,4 mln zł na restrukturyzację. UCK jest jednym z najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce, ma ok. 230 mln zł zobowiązań.
ARP poinformowała we wtorek w komunikacie, że zaakceptowała plan restrukturyzacji największego na Pomorzu szpitala. Gdański szpital jest pierwszym w kraju, któremu ARP udziela pomocy finansowej.

Rzeczniczka ARP Roma Sarzyńska poinformowała, że "szpital przedłożył Agencji plan restrukturyzacji zakładający podjęcie działań naprawczych w obszarze organizacji, zatrudnienia, finansów i majątku, a jego realizacja ma zagwarantować trwałą poprawę wyników i kondycji finansowej placówki". UCK wystąpiło do ARP o pożyczkę w wysokości 125,4 mln zł na sfinansowanie działań restrukturyzacyjnych. Pożyczka ma być udzielona na 5 lat.

Warunkiem udzielenia pożyczki jest m.in. uzyskanie zgód korporacyjnych ARP S.A. oraz przyjęcie planu restrukturyzacji UCK przez Senat Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Planowana pomoc publiczna wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej, czyli powiadomienia KE o zamiarze udzielenia pomocy publicznej.

Rektor UCK, prof. Janusz Moryś powiedział we wtorek, że w ramach restrukturyzacji w szpitalu zostanie zwolnionych ok. 90 osób, a ponad 140 osobom (głównie lekarzom, pielęgniarkom i technikom) zostanie zaproponowane przejście na kontrakty. Dodał, że część usług (sprzątanie, ochrona i higiena wewnętrzna) będzie zlecona firmom.

W czerwcu 2010 r. ARP udzieliła już szpitalowi 40 mln zł krótkoterminowej pożyczki, głównie na bieżącą działalność w zakresie publicznej opieki zdrowotnej i spłatę zobowiązań wobec dostawców. Zgodnie z umową pieniądze te powinny być zwrócone ARP do 20 lutego 2011 r. Szpital ma je zwrócić z nowej pożyczki w wysokości 125,4 mln zł.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa działającą od 1990 roku. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych, rozwój przedsiębiorczości (tworzenie i zarządzanie Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi), a także wspieranie innowacyjności (tworzenie parków przemysłowych i inkubatorów przedsiębiorczości). Agencja jest instytucją wdrażającą unijne programy operacyjne. Udziela pożyczek ze środków własnych oraz kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego.

UCK jest szpitalem akademickim; jego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny. Szpital realizuje zadania dydaktyczne i badawcze oraz udziela świadczeń zdrowotnych. UCK jest największą jednostką szpitalną w regionie obejmującym województwa pomorskie i warmińsko-mazurskie. Zatrudnia ponad 3 tys. osób. Działalność prowadzona jest w 35 klinikach mogących leczyć ponad tysiąc pacjentów. Przychody netto ze sprzedaży za rok 2010 wyniosły ponad 400 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.