PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą przekształcić gorzowski szpital w spółkę

  • PAP    18 lutego 2013 - 20:47

Za przekształceniem szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim w spółkę prawa handlowego opowiedzieli się w poniedziałek radni sejmiku województwa lubuskiego. Za przekształceniem zagłosowali radni z PO oraz z PSL, natomiast przeciwko byli radni PiS i SLD.
"Spółka prawa handlowego będzie mogła pozyskiwać dodatkowe dochody. Decyzje w sprawie wniesienia aportem nieruchomości do spółki podejmie sejmik. Nie zakładamy likwidacji oddziałów" - powiedziała marszałek województwa Elżbieta Polak.

Przygotowania do przekształcenia szpitala w Gorzowie Wielkopolskim w spółkę prawa handlowego trwały od lipca. Taki wariant ratowania zadłużonej lecznicy wybrały władze regionu, a sejmik województwa potwierdził to w przyjętym wówczas stanowisku. Zgodnie z założonym planem do przekształcenia miałoby dojść w kwietniu tego roku.

Władze regionu liczą, że z budżetu państwa uda im się uzyskać ok. 150 mln zł. W przypadku pozostałego zadłużenia biorą pod uwagę dwa warianty. W pierwszym województwo przejmie większość zobowiązań, których spłatę będzie negocjowało z wierzycielami, a zobowiązania podlegające zapłacie ureguluje ze środków z dotacji. Drugi wariant to obciążenie długiem nowo powstałej spółki, której zarząd będzie negocjował warunki spłaty z wierzycielami.

W regionie nie brakowało głosów sprzeciwu wobec planów przekształcenia szpitala w spółkę. Pierwotnie negatywną opinię w tej sprawie przyjęła Rada Społeczna Szpitala, ale ostatecznie 15 lutego pozytywnie zaopiniowała uchwałę o przekształceniu gorzowskiej lecznicy w spółkę. Zdecydowanie przeciwny przekształceniu był Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" w Gorzowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.